Ministryně financí za ANO Alena Schillerová; Foto: Profil Aleny Schillerové na sociální síti

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová; Foto: Profil Aleny Schillerové na sociální síti

Domácí

ČR VYHRÁLA soudní spor s italskou bankou o 1,8 miliardy korun

“Další vítězství pro Česko ?? Náš tým právníků z resortu Ministerstva financí vyhrál v soudním sporu s bankou Banco BPM o více než 1,8 mld. Kč, tentokrát před italskými soudy,” uvedla na svém profilu na sociální síti ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

Úspěch u italských soudů

Ministerstvo financí pravomocně a v plném rozsahu uspělo v soudním sporu vedeném proti němu italskou bankou Banco BPM S.p.A. Řízení probíhalo nejprve před prvoinstančním soudem v Miláně, který rozhodl ve prospěch Ministerstva financí už v roce 2018. Nynějším rozhodnutím pak milánský odvolací soud toto dřívější rozhodnutí potvrdil„Je to další mimořádný úspěch právního týmu Ministerstva financí, který velmi dobře hájí zájmy našeho státu nejen před českými, ale i zahraničními soudy. Vyhráli jsme v dlouholetém sporu, jehož počátky sahají až do doby privatizace ze začátku devadesátých let,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Pozůstatek divoké privatizace

Spor související s privatizací pivovarů ve Velkých Popovicích na počátku devadesátých let byl veden před italskými soudy o částku převyšující spolu s požadovanými úroky v přepočtu 1,8 miliardy korun českých. Podstatou tvrzeného nároku byly úvěrové smlouvy uzavřené v letech 1990 a 1991 státním podnikem Pivovary Velké Popovice, s.p.. Banka s odvoláním na ně požadovala po České republice plnění z titulu ručení za závazky privatizovaného podniku poté, co jeho nabyvatel, akciová společnost Pivovary Bohemia a.s., skončil v konkurzu. Ministerstvo financí se případu věnovalo od roku 2015, kdy byl nárok vůči státu vznesen v souvislosti se zrušením konkurzu nabyvatele ve stejném roce.

Zdroj: Ministerstvo financí

Zpracoval Rudolf Hruboň