Evropský soudní dvůr (ESD) v Lucemburku; Foto: Cédric Puisney / Wikimedia Commons

Evropský soudní dvůr (ESD) v Lucemburku; Foto: Cédric Puisney / Wikimedia Commons

Zahraniční

ČR byla ODSOUZENA za to, že nechce přijímat MIGRANTY

Česko, Polsko a Maďarsko odmítáním povinného přerozdělování uprchlíků nesplnily své povinnosti plynoucí z práva Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl Soudní dvůr Evropské unie. Trojice zemí se prý nemohla dovolávat toho, že chtěla chránit svou vnitřní bezpečnost.

Trojici zemí zažalovala Evropská komise

Trio visegrádských zemí u soudu v Lucemburku zažalovala Evropská komise s údajným cílem domoci se dodržování unijního práva. Právníci dotčených států však tvrdí, že verdikt nebude mít praktický význam, neboť přerozdělování uprchlíků podle povinných kvót již skončilo, a rozsudek tedy nemůže zajistit nápravu. Podle čtvrtečního verdiktu byl sice požadavek na ochranu bezpečnosti státu oprávněný, systém kvót jej však prý uspokojivě zohledňoval. Zemím údajně nedával právo odmítnout program přerozdělování jako celek, ale mohly jako bezpečnostní riziko vyhodnotit přímo jednotlivé migranty.

Ilustrační foto: DFID – UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek řekl, že není podstatné, že Česko společně s Polskem a Maďarskem spor u unijního soudu prohrálo. Podle ministerského předsedy důležité je, že Česká republika nebude přijímat žádné migranty a že kvóty v mezičase skončily.

Rudolf Hruboň