Pracovníci odběrového místa na testování onemocnění COVID-19; Foto: Czeva / Wikimedia Commons

Pracovníci odběrového místa na testování onemocnění COVID-19; Foto: Czeva / Wikimedia Commons

Domácí

COVID-19 JE ZPĚT V PLNÉ SÍLE: Česko zaznamenalo rekordní nárůst za celou pandemii

Během úterý bylo v České republice odhaleno 22 479 případů nákazy koronavirem, což je největší počet nově infikovaných za celou dobu pandemie. Ještě v pondělí činil denní nárůst 11 553 lidí, zatímco před týdnem se nakazilo 14 558 osob.

Nejhorší den od začátku epidemie

Úterý se stalo nejhorším dnem v Česku z hlediska vývoje epidemiologické situace v republice, bylo totiž evidováno 22 479 nových případů nákazy covidem-19. Během včerejšího dne bylo provedeno 79 389 PCR testů a 43 031 antigenních testů, počet vykázaných očkování je 47 240. Podle oficiálních informací dosáhl počet hospitalizovaných 4 425 osob, ve vážném stavu je 661 pacientů. Incidenční číslo, které ukazuje počet potvrzených případů za poslední týden na 100 tisíc obyvatel, se zvýšilo na 813. Stouplo také i reprodukční číslo, které nyní dosáhlo hodnoty 1,32. Nejhorší epidemiologická situace je teď v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Dalšími kraji s nejvíce nepříznivým vývojem jsou Jihomoravský a Jihočeský kraj.

Opět se zpřísňují opatření

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda od pondělí zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Ve službách bude zaveden takzvaný bavorský model. Budou tak platit pouze potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. Situace je kritická. Nemáme čas, ve čtvrtek to schválíme na vládě,“ řekl předseda vlády České televizi. V úterý přibylo rekordně potvrzených případů koronaviru. Laboratoře vykázaly 22 479 pozitivních testů, nejvíce nakažených od začátku pandemie v Česku. „Ruší se úplně samotesty, budou se uznávat antigenní testy jenom ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Od rána jsme řešili dostupnost očkování, termíny jsou. Je důležité, aby všechny nemocnice urychlily očkování,“ prohlásil Babiš v České televizi.

Zpracoval Rudolf Hruboň