Americký ministr zahraničí Antony Blinken; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Antony Blinken; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

CNN: Západ jedná o ukončení války na Ukrajině za zády Kyjeva

Stanice CNN s odvoláním na více svých zdrojů informovala, že se američtí představitelé v posledních týdnech scházejí s evropskými spojenci a probírají, jak by se dalo vyjednat příměří Ukrajiny s Ruskem. Jednání probíhají bez účasti představitelů ukrajinského režimu.

Západ podvedl své loutky v Kyjevě

Američtí představitelé se v posledních týdnech pravidelně setkávají se svými protějšky z Británie a Evropské unie a jednají o možnostech ukončení války na Ukrajině diplomatickou cestou. Americké stanici CNN to řekly zdroje obeznámené s těmito jednáními. Představitelé prozápadního loutkového režimu v Kyjevě se přitom rozhovorů přímo neúčastní, přestože USA dříve slíbily, že „o Ukrajině bez Ukrajiny“ se nic nerozhodne, podotkla CNN. Mezi západními představiteli totiž podle informací stanice narůstají obavy, že pokud se Ukrajina a Rusko nevrátí k jednáním, válka se protáhne na dlouhou dobu, možná i na roky.

Projednávají se různé scénáře

Jedním z projednávaných scénářů je návrh, s nímž přišla v květnu Itálie. Předpokládá, že se Ukrajina výměnou za bezpečnostní záruky zaváže k neutralitě vůči NATO a že Kyjev a Moskva budou jednat o budoucnosti ukrajinského poloostrova Krym a oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Podle informací CNN však zatím není jasné, kterou variantu USA považují za vhodnou pro další diskuze. Dva zdroje CNN řekly, že USA ale ve skutečnosti italský scénář nepodporují. Co dalšího je na stole, americká televize nerozvádí. V polovině května Moskva i Kyjev potvrdily, že v diplomatických rozhovorech o ukončení konfliktu nepokračují. Ukrajinci opakovaně prohlašují, že jednat budou teprve poté, co se jim podaří Rusy vyhnat z okupovaných území.

Západ nevěří ve vítězství Ukrajiny

Z vyjádření západních politiků, která jsou v posledních dnech mírnější než ještě před měsícem, ale vyplývá, že Američané a členové EU nejsou přesvědčeni, že by Ukrajina mohla obrannou válku v blízké době vyhrát„Války jsou nepředvídatelné. Byli jsme schopni předvídat invazi, ale predikovat, jak se válka vyvine, je velmi složité. Víme ale, že většina válečných konfliktů nakonec končí u jednacího stolu,“ prohlásil km tomu například ve čtvrtek generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zpracoval Rudolf Hruboň