Americké odpalovací zařízení HIMARS; Foto: Wikimedia Commons

Americké odpalovací zařízení HIMARS; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

CNN: V USA se tenčí zásoby zbraní potřebných pro Ukrajinu

Spojeným státům docházejí vysoce moderní zbraňové systémy a munice, které by mohly dodávat Ukrajině. S odvoláním na americké představitele obeznámené se situací o tom informovala zpravodajská stanice CNN.

Zásoby klesají, výroba nestíhá

Jeden ze zdrojů řekl CNN, že po devíti měsících zásobování Kyjeva se zásoby tenčí a že existuje “konečné množství” nadbytečných zásob, které mohou USA poslat. Obavy panují zejména kolem toho, zda USA budou schopné dostát ukrajinským požadavkům na dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů a střel Stinger. Pochybnosti jsou i o dostatečně rychlé výrobě střel HARM, raket GLMRS pro systémy HIMARS a protitankových střel Javelin, byť USA výrobu těchto zbraní navýšily.

USA neohrozí vlastní bezpečnost

Tenčící se zásoby jsou předmětem debaty na ministerstvu obrany. Zdroje uvádějí, že USA nedopustí, aby byla ohrožena jejich vlastní bojová připravenost, a každá zásilka Ukrajině se měří jejím důsledkem pro americké strategické rezervy a bojové plány. Panují obavy, že americký průmysl nedokáže držet s poptávkou krok. Ani evropští spojenci nemohou dostát požadavkům ukrajinské armády, protože musejí zajistit zásobování svých vlastních jednotek.

Zpracoval Rudolf Hruboň