Bílý dům ve Washingtonu, D.C.; Foto: Wikimedia Commons

Bílý dům ve Washingtonu, D.C.; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

CNN: Ukrajina nezíská zpět celé své území, soudí poradci Bílého domu

Podle zpravodajské stanice CNN poradci amerického prezidenta Joea Bidena v soukromí debatují, zda by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neměl pozměnit definici „vítězství“ a přiznat možnost, že se území Ukrajiny nenávratně zmenšilo.

Ukrajina přijde o část území

Někteří představitelé Bílého domu vyjádřili své obavy ohledně ztráty ukrajinského území způsobené ruskou invazí do země. Domnívají se, že se Ukrajině nepodaří získat zpět celé území, o nějž za čtyři měsíce války s Ruskem přišla. Tento názor mezi americkými představiteli převládá i přesto, že USA a spojenci v posledních týdnech Ukrajině dodávají modernější a výkonnější zbraně.

Tento pesimistický názor podle zdrojů CNN prý ovšem neznamená, že USA chtějí Ukrajinu nutit k územním ústupkům Rusku za účelem ukončení války. Je také údajně možné, že se ukrajinské armádě v protiofenzivě podaří část ztraceného území získat zpět.

Náladu v Bílém domě podle CNN ovlivňuje také fakt, že se Ukrajincům v posledních týdnech nedaří zadržet ruský postup na Donbase. Denní ztráty dosahují až 100 vojáků a Ukrajinci spotřebovávají munici rychleji, než je Západ schopen ji doplňovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň