Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

CNN: RUSKÉ BANKY se na sankce předem připravily

Situace na Ukrajině zřejmě povede k ekonomickým sankcím vůči Rusku. Už koncem minulého roku dovezly tamní banky zahraniční měny v hodnotě zhruba sedmi miliard dolarů. Šlo zřejmě o pojistku proti inflaci a poklesu ceny rublu. Uvádí to portál CNN Business (viz ZDE).

Sedm miliard dolarů

Ruské banky dovezly jen v prosinci bankovky cizích měn v hodnotě pěti miliard dolarů. Odhad zveřejnila ruská ratingová agentura ACRA. Už v listopadu dovezly ruské banky zahraniční bankovky v hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Tamní banky sice dovážejí valuty pravidelně, v porovnání s koncem roku 2020 se však příliv zahraničních bankovek zdvojnásobil. Ruské banky se tímto krokem snažily připravit na možné sankce, které obecně zvyšují poptávku po zahraničních měnách. Podle CNN Business v podobných situacích roste poptávka především po dolarech. Rusové se snaží držet cizí měny především pro případ, že by začala klesat hodnota rublu, což se právě v těchto dnech děje. Valuty jsou však i pojistkou vůči rostoucí inflaci, která může následovat po západních sankcích.

Pokles aktiv v dolarech

Přibližně už jen polovina ruských bankovních zahraničních aktiv a pasiv je ale podle centrální banky držena v amerických dolarech. Jde zhruba o 100 miliard dolarů. V roce 2002 přitom dolary tvořily 80 procent ruských bankovních zahraničních aktiv a pasiv a ještě v roce 2014 šlo o 70 procent. Od té doby ruská centrální banka snižuje aktiva držená v dolarech a nakupuje zlato, jehož cena nyní roste. Pokud sankce zasáhnou finanční sektor Ruska, dojde podle tamního ministerstva financí k dočasné nestabilitě trhu. „Jsme si vědomi toho, že Washington neustále pracuje na návrhu nových sankcí,“ řekl v pondělí novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zpracoval Rudolf Hruboň