Paul Whelan; Foto: Uživatelský profil Paula Whelana na ruské sociální síti Vkontakte

Paul Whelan; Foto: Uživatelský profil Paula Whelana na ruské sociální síti Vkontakte

Zahraniční

CNN: nové informace o Paulu Whelanovi vysvětlují zájem ruských tajných služeb

Podle nových informací o americkém špionovi Paulu Whelanovi, který byl zadržen v Rusku, ruské kontrarozvědné služby měly důvody věnovat mu pozornost, uvedla ve své reportáži americká zpravodajská televize CNN.

Úspěšná infiltrace do ruského prostředí

“Zdá se, že na základě informací, které vyplouvají na povrch, můžeme pochopit, proč se dostal Whelan do centra pozornosti ruské kontrarozvědky. Je bývalým vojákem, sloužil 14 let v řadách námořních sborů Spojených států a podařilo se mu dvakrát navštívit Irák. Kromě toho má mnoho cestovních pasů, vedle pasu USA také britský, kanadský a irský, což může být podezřelé pro ruské zpravodajské služby. A nakonec má profil na ruské sociální síti Vkontakte (viz ZDE), kam si přidal jako přátele desítky Rusů, z nichž mnozí byli váleční veteráni, jako on sám; to mohlo být také varovné znamení”, konstatuje ve svém příspěvku reportér Matthew Chance ze CNN.

Problematická minulost

“Nicméně, čím více informací o Whelanovi víme, tím méně odpovídá typickému portrétu špióna. Byl vyloučen z armády za mnohé zločiny, včetně pokusu ukrást více než deset tisíc dolarů. Jeho četné pasy jsou výsledkem zamotaných rodinných vazeb: narodil se v Kanadě, jeho rodiče byli Britové a jeho prarodiče byli irští, ale nakonec se rozhodl stát se občanem USA podle vlastního výběru,” pokračuje reportér Chance ze CNN.

Rodina vyzvala Trumpa, aby se za Whelana postavil

Jak dříve potvrdil ruský právník Whelana v rozhovoru pro CNN, jeho klient již byl formálně obviněn ze špionáže. Pokud bude Whelan usvědčen, může strávit až dvacet let v ruském vězení. Rodinní příslušníci Whelana v článku, který vyšel v novinách, vyzývají prezidenta Trumpa, aby prolomil mlčení a „postavil se za Paula“.

Rudolf Hruboň