Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Společnost

CNN: Do stavu před pandemií už se nelze vrátit. Smiřte se s tím, radí odborníci

Pandemie Covidu-19 trvá už přes půl roku a v lidech vyvolává čím dál větší frustraci. Ptají se, kdy už to všechno skončí a budou se moci vrátit k normálnímu životu. Odpověď některých expertů zní, že nikdy. Uvádí se to v článku na serveru CNN (viz ZDE).

Svět bude jiný

Na vidinu toho, že svět jednou zase bude stejný jako před tím, než vypukla pandemie koronaviru, se upíná mnoho lidí po celém světě. Dokonce i představitelé států a odborníci. Podle některých vědců bychom ale měli zkusit vzít v potaz, že se situace s největší pravděpodobností už nikdy do “normálu” nevrátí. Alespoň ne do takového, jaký jsme znali před pandemií. “Politici, kteří předstírají, že se už brzy vrátíme do normálního stavu, klamou buď sebe, anebo své voliče. Nebo obojí,” sdělil CNN profesor Thomas Davenport z Babson College v americkém Massachusetts.

Změny nebudou dočasné

“Lidé mají tendenci očekávat, že změny jsou jen dočasné a že budoucnost zase bude připomínat naši minulost. Lidé, kteří se těžko přizpůsobují změnám, se upínají k tomu, co si pamatují jako normální stav,” tvrdí Davenport. Podle něj je pochopitelné, že někteří odmítají nosit roušky, protože to zkrátka vnímají jako pomíjivou věc, která jim má jen dočasně omezovat život. Naše mozky mají jednoduše řečeno tendenci vnímat katastrofy jako něco přechodného.

Přizpůsobíme se

“Nejdřív cítíme silné emoce. Pak se ale přizpůsobíme,” říká profesorka psychologie Sonja Ljubomirská z Kalifornské univerzity. Změnu si osvojíme, takže ji nakonec považujeme za normální stav. Nošení roušek by se tak podle ní mohlo stát běžnou součástí našich každodenních životů. “Pokud se z toho stane zvyk, dokáže se udržet. Už nyní si umýváme ruce častěji, aniž bychom si to uvědomovali,” tvrdí Ljubomirská. “Ve skutečnosti jsme odolnější, než si myslíme. Takže budoucnost může být zase normální, ať už bude jakkoliv odlišná,” dodává.

Zpracoval Rudolf Hruboň