Americké bojové vozidlo M-ATV; Foto: PEOSoldier / Wikimedia Commons

Americké bojové vozidlo M-ATV; Foto: PEOSoldier / Wikimedia Commons

Zahraniční

CNN: Američané vyzbrojují radikály v Jemenu

Americké obrněné automobily MRAP a M-ATV i protitankové rakety a ruční zbraně dodané přes  Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty skončily v Jemenu. Získaly je různé islamistické skupiny bojující v občanské válce včetně bojovníků napojených na Al-Káidu nebo salafistických skupin, uvedla stanice CNN.

Vměšování USA do krvavého jemenského konfliktu

Od března 2015, kdy Rijád vyhověl žádosti jemenského diktátora Hádího o vojenskou pomoc, proudily do Jemenu americké zbraně, a to nejen ruční palné, ale také protitankové střely stejně jako laserová a infračervená zaměřovací zařízení, obrněná vozidla a dělostřelecká výzbroj. Američtí spojenci Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, podporující jemenského diktátora Abda Rabúa Mansúra Hádího proti šíitským vzbouřencům, v Jemenu používaly zbraně, aby si koupily přízeň jemenských milicí a kmenů anebo s nimi podpořily své spojence a získaly větší vliv.

Americké zbraně v rukou radikálů

Z dodávek amerických zbraní také těžily milice napojené na teroristické skupiny. V horském městě Taíz bojovala po boku vládních sil v roce 2015 i brigáda Abú Abbáse napojená na Al-Káidu na Arabském poloostrově, která na přehlídce jela v amerických obrněných vozidlech M-ATV. Al-Káida však měla šanci dostat se k mnohem nebezpečnějším zbraním. U Taízu operovala v oblasti, kam v roce 2015 Saúdové shazovali americké protitankové rakety TOW. Shození zbraní potvrdili reportérům CNN místní představitelé, ale zabránili jim dál pátrat a štábu vyhrožovali.

Američané podporují islamisty dlouhodobě

Spojené státy podporují vojensky nejrůznější islamistické bojůvky v oblasti blízkého Východu dlouhodobě. Vyzbrojování těchto skupin Američany vedlo např. před několika roky ke vzniku tzv. Islámského státu. USA se tímto snaží dlouhodobě rozvrátit jednotlivé státy v této oblasti a instalovat v nich proamerické loutkové režimy, jako se to již např. podařilo v Iráku a nebo Afghánistánu. Jedna z mála zemí, která snaze Američanů nakonec odolala, je Sýrie a to hlavně z důvodu vojenské pomoci ze strany Ruska.

-rh-