Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

CNN: Američané jsou podezřelí z vojenských experimentů s nakaženými klíšťaty

Americká Sněmovna reprezentantů uložila Pentagonu prověřit, zda za extrémním rozšířením klíšťat infikovaných lymskou boreliózou v USA nestojí experimenty armády s biologickými zbraněmi. Informoval o tom server CNN (viz ZDE).

Experimenty již od 50. let minulého století

Zákon, který představil kongresman Chris Smith, pověřuje ministerstvo obrany vyšetřováním, zda Spojené státy experimentovaly s klíšťaty a dalším hmyzem v rámci výzkumu biologických zbraní již v letech 1950 až 1975. Cílem je zjistit, jestli hmyz využitý v podobném experimentu vědci vypustili mimo laboratorní prostředí, a to ať už náhodou, nebo cíleně. Při projednávání návrhu Smith uvedl, že počet případů lymské boreliózy a dalších klíšťaty přenášených nemocí v USA prudce narůstá a Američané mají právo vědět, co je důvodem.

Nebezpečné onemocnění

Lymská borelióza se projevuje horečkou, bolestí svalů a kloubů, vyrážkou nebo ochrnutím obličeje. Pokud není léčena, může vést k artritidě, problémům s nervovou soustavou a se srdcem, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Pojmenována je podle městečka Old Lyme ve státě Connecticut ve Spojených státech, kde bylo v roce 1975 poprvé popsáno několik případů této nemoci. Old Lyme je vzdáleno jen několik kilometrů od zařízení Plum Island Animal Disease Center, ve kterém během studené války probíhal tajný kontroverzní program biologických zbraní. V okolí ostrova se objevovaly zmutované mrtvoly zvířat a až do roku 1997 byla aktivita na ostrově Plum veřejnosti neznámá.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň