Centrální banka má poprvé v novodobé historii v úmyslu nakupovat zlato. Dosud ho ve státních rezervách jen ubývalo. Na konci dubna se zlaté rezervy smrskly na 275 tisíc trojských uncí, což je pouhých 11,2 procenta proti stavu při vzniku České republiky. Uvádí se to v článku na serveru Euro (viz ZDE).
Ceny zlata jsou na vrcholu
První úvahy, že by se zlato do rezerv dokupovalo, se objevily v roce 2018. Teprve loni ale záměr schválila bankovní rada. První nákupy proto mohou začít až letos. Vedle významných odprodejů z minulosti dosud zlata ze státních rezerv ubývalo zejména kvůli výrobě mincí. Rozhodnutí centrálních bankéřů ale přichází v době, kdy jsou ceny zlata na historickém vrcholu. Výhled Bank of America navíc uvádí, že jeho cena poroste i nadále. Aktuálně Česká republika drží v rámci devizových rezerv pouze 7,8 tuny zlata. Ještě ve druhé polovině 90. let to přitom bylo 70 tun (viz ZDE).
Jiné země mají zlata více
Čínská národní banka nakoupila od prosince 2018 více než 70 tun zlata, uvádí Světová rada pro zlato (WGC). Do té doby Čínská centrální banka nehlásila nákupy tohoto drahého kovu během doby více než dvou let. Oficiální množství zlata se v Číně neměnilo od října roku 2016 do listopadu roku 2018. Čínské nakupování zlata přišlo v době, kdy i ostatní centrální banky nakupovaly tento drahý kov v rekordním množství. Rusko je v žebříčku nakupujících na špici, své zásoby za minulý rok rozšířilo přibližně o 274 tun. Během prvních pěti měsíců minulého roku Rusko nakoupilo dalších 78 tun. Nyní drží přibližně 3,7 % světových zásob. Zlaté zásoby centrálních bank vyrostly o 651,5 tuny jen v roce 2018, vykazují data WGC. Analytici říkají, že Čína nakupuje zlato, aby rozředila své rezervy směrem od amerického dolaru. Země v poslední době prodává americké cenné papíry.
Rudolf Hruboň