Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

ČLOVĚK V TÍSNI: Boj s koronavirem není pro nás prioritou

Nezisková česká organizace Člověk v tísni zveřejnila své stanovisko ohledně situace kolem šíření nového koronaviru. Jak v prohlášení uvedla, pomoc v boji s nákazou v Česku není v současnosti mezi jejími hlavními prioritami.

“Prioritou je pro nás pomáhat v zahraničí”

„Nacházíme se ve výjimečné situaci. Člověk v tísni se pomocí lidem v krizích, válkách a složitých situacích zabývá, podstata epidemie je však jiná,“ uvádí se. Organizace ve svém stanovisku píše, že řeší možnosti, jak zasáhnout v boji s novým koronavirem a promýšlí způsob, jak to udělat smysluplně. Podotýká, že klíčovým je zpomalit šíření viru, „aby nedošlo k raketovému nárůstu nakažených a aby byla zajištěna dobrá zdravotní péče těm, u nichž nemoc propukla a má vážný průběh“. Sama organizace tak omezila provoz na své centrále v Praze a pobočkách v Česku a zahraničních misích. Uvádí se však, že prioritou činnosti Člověka v tísni je pokračovat ve svých programech jinde, a to například v Sýrii.

Nacházíme se ve výjimečné situaci. Člověk v tísni se pomocí lidem v krizích, válkách a složitých situacích zabývá,…

Zveřejnil(a) Člověk v tísni dne Pátek 13. března 2020

 

„Oblasti a priority činnosti si určujeme sami“

Na svém oficiálním webu Člověk v tísni píše o sobě jako nevládní a neziskové organizaci, která údajně prosazuje ideály otevřené, informované, angažované a zodpovědné společnosti, a která prý „není lhostejná k problémům doma ani za hranicemi naší země“. Dodává se, že ve své činnosti organizace vychází údajně z osobní iniciativy a nemá konkrétní oblasti či priority: „Oblasti a priority činnosti si určujeme sami, podle naléhavosti situace a podle našich reálných možností něco změnit. Nemůžeme pracovat všude, za podstatný považujeme skutečný dopad.“

Rudolf Hruboň