Pražský arcibiskup Dominik Duka; Foto: Draceane / Wikimedia Commons

Pražský arcibiskup Dominik Duka; Foto: Draceane / Wikimedia Commons

Domácí

CÍRKEV: Sexuální skandál českých kněží. “Je to hysterie”, tvrdí Duka

Celosvětový církevní skandál ohledně sexuálního zneužívání nezletilých začíná prosakovat i do České republiky. V minulých dnech zveřejnily Český rozhlas (viz ZDE) a Česká televize (viz ZDE) ohledně toho závažné reportáže.

“Kněz se nade mnou ukájel, znásilnil mně”

„Vlastně jsem nevěděl, co se mnou dotyčná osoba dělá. Když jsem si to uvědomil, tak jsem samozřejmě probrečel celou noc a několik dní a nedokázal jsem to nikomu říct,“ popisuje muž, nyní už ve středním věku. Dle jeho slov ho zneužíval od šestnácti do devatenácti let nejprve katolický kněz, pak ještě výpomocný duchovní.

„Já jsem se toho v podstatě neúčastnil. Ležel jsem na břiše a dotyčná osoba se ukájela nade mnou. Nad mým konečníkem. Ten člověk se pokusil o velice bolestivý anální sex. Nevěděl jsem, co dál. Jestli mám běžet domů za rodiči. Prostě jsem nebyl schopný absolutně žádného činu, žádného vzepření se. Neuměl jsem tu situaci vyřešit. Byl jsem příliš mladý, nezralý, naivní,“ říká.

„Bál jsem se jeho výhružek. Zároveň na mě působil tím stylem, že pokud bych to já někde prezentoval, tak veřejnost vždy uvěří duchovnímu, knězi nebo farářovi než mladíkovi,“ vysvětluje muž, proč se dlouho obával promluvit.

Nedomnívá se, že jde o individuální selhání. „Já sám jsem informoval představeného a ten to věděl. Vyslechl si protistranu a dal jakoby za pravdu oběma stranám, to znamená tvrzení proti tvrzení. Skončilo to tak, že mě osobně mezi čtyřma očima přijal, ale zároveň mi řekl, že nemám šanci u žádného soudu nic zkoušet. Že mi nikdo stejně neuvěří. Byla to beznaděj,“ přiznává muž.

Stejně ti nikdo neuvěří, říkali obětem

Sáru, Patrika a Lenku v dětství sexuálně zneužili církevní hodnostáři. Se svou zkušeností se minulou neděli svěřili v pořadu s duchovní tématikou Vertikála v Českém rozhlase Plus. Sáře prý bylo jedenáct, když ji kněz zneužil. „Už během té zpovědi působil jinak než běžně. Byl nervózní a nesoustředěný a já jsem cítila, že něco není v pořádku. Pak si mě vzal na klín a začal mi říkat, jak mě má rád a že jsem už vyrostla od té doby, co jsem tam byla naposledy a že už nejsem malá holčička. Že už je ze mě slečna. Začal mě svlíkat a osahávat. Chtěla jsem mu říct, že to dělat nemůže, ale nemohla jsem dělat vůbec nic, protože jsem byla úplně zamrzlá,“ popisuje.

Také Patrikovi bylo jedenáct let, když ho prý poprvé zneužil oddílový vedoucí na křesťanském táboře. „O tom se mi trochu těžko mluví, protože doteď je to pro mě nepochopitelné, do jaké míry mě byl schopen zmanipulovat. Byl to starší člověk s autoritou a kamarád, kterému jsem naprosto důvěřoval. Já bych řekl, že to zneužívání bylo v mnoha směrech horší v ohledu psychickém, emočním zneužívání, kdy mě přesvědčil,“ vypráví Patrik.

Pro Lenku bylo příliš těžké o tom s reportéry rozhlasu mluvit, proto zvolila formu e-mailu. „Nejdřív mě obtěžoval řečmi, které mě i ostatní přiváděly do úzkých. A on se tím bavil. Vymyšlenými báchorkami, že je terapeut. Lhal. Snažil se mi vsugerovat, že se bojím mužů a že potřebuji pomoct. Vysmíval se mému zájmu o vstup do řeholního řádu. Znásilnil mě. Bezprostředně poté mi řekl, že to nemám nikomu říkat, protože ať si uvědomím, že mně by to nikdo nevěřil. A že je jasné, že já jsem labilní. Že by stejně věřili jemu. Využil mého šoku, strachu. Donutil mě k potratu,“ uvedla.

Obětí mohou být stovky, Duka to zlehčuje

Jak prohlásil nedávno církevní soudce Jan Rozek, kterého brněnské biskupství odvolalo z funkce za to, že i bez podpory církve založil iniciativu na pomoc obětem sexuálního zneužití duchovními, obětí sexuálního zneužívání kněžími v české církvi mohou být stovky (viz ZDE). Papež František dal na vatikánském summitu o ochraně nezletilých sexuálnímu zneužívání nejvyšší vážnost a slíbil, že církev nebude nic zamlčovat a pachatele postaví před soud. Český kardinál Dominik Duka se ale k tématu staví rezervovaně. V rozhovoru pro italskou televizi Sky TG24 celou problematiku bagatelizoval. „Tohle je ve skutečnosti také trochu hysterie. Nejsou to jen duchovní. Není to jedno procento, ale pět promile,“ tvrdí Duka.

Rudolf Hruboň