Německý kardinál Reinhard Marx; Foto: Univerzita Salcburk / Wikimedia Commons

Německý kardinál Reinhard Marx; Foto: Univerzita Salcburk / Wikimedia Commons

Společnost

CÍRKEV: Církevní představitelé ničili záznamy o sexuálním zneužívání, tvrdí německý kardinál

Církev zakrývala a tajila případy sexuálního zneužívání dětí a mladistvých, prohlásil německý kardinál Reinhard Marx v sobotu na summitu ve Vatikánu, který je věnován ochraně mladistvých v církvi. Marx také řekl, že oběti zneužívání byly umlčovány a církev nedodržovala postupy pro stíhání aktérů těchto činů.

Dokumenty byly zničeny

Církevní představitelé podle jeho slov ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními, nebo takové svazky ani nezakládali. „Svazky, které mohly zdokumentovat ty hrůzné činy a pojmenovat viníky, byly zničeny, nebo dokonce nebyly ani vytvořeny,“ řekl Marx. Církev nepřispěla „k naplnění svého poslání, ale naopak přispěla k jeho ‘zatemnění’“.

Duka tvrdí, že obvinění jsou někdy falešná

Vrcholné schůzky, která začala ve čtvrtek a potrvá až do neděle, se účastní asi 190 vysokých katolických hodnostářů. Vedení summitu by mělo vypracovat závěrečný text, který má sloužit jako obecné vodítko pro jednotlivé biskupské konference, jak postupovat, aby se případy zneužívání a krytí takových činů už neopakovaly. Za Českou republiku se akce účastní kardinál Dominik Duka. Podle něj se probíraly také případy nepravdivých obvinění. „Falešná svědectví mohou obviněnému knězi připravit ‘očistec na zemi’,“ tvrdí Duka.

Rudolf Hruboň