Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

ČÍNSKÁ EKONOMIKA v prvním čtvrtletí rekordně vzrostla

Čínská ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku prudký růst – vykázala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta. Podle stanice BBC je to největší skok ve vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Číny od roku 1992 (viz ZDE).

Jediná ekonomika, která vloni rostla

V loňském roce ekonomika Číny vzrostla o 2,3 procenta, což byl sice nejslabší výsledek země za posledních 44 let, avšak Čína byla jedinou velkou ekonomikou, která loni rostla i za pandemie COVIDu-19. Letos analytici podle ankety agentury Reuters odhadují celoroční růst HDP Číny na 8,6 procenta. Čínská ekonomika se tak do značné míry vzpamatovala z loňského propadu způsobeného pandemií, napsala agentura Reuters.

Rychlé zotavení z epidemie koronaviru

Loni v prvním čtvrtletí zaznamenala čínská ekonomika pokles o 6,8 procenta, neboť kvůli šíření nového koronaviru musely zavřít některé továrny. Už v následujícím čtvrtletí se ale Čína stala první významnou ekonomikou, která se vrátila k růstu. Přispěla k němu i celosvětová poptávka po čínských rouškách a dalším zdravotnickém materiálu. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla čínská ekonomika už meziročně o 6,5 procenta.

Zpracoval Rudolf Hruboň