Pracovník na montážní lince ve středočínském Wu-chanu v provincii Chu-pej, 21. května 2020; Foto: CFP

Pracovník na montážní lince ve středočínském Wu-chanu v provincii Chu-pej, 21. května 2020; Foto: CFP

Zahraniční

ČÍNSKÁ EKONOMIKA navzdory koronaviru loni rostla

Čína v pondělí oznámila, že v loňském roce její hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 2,3 procenta. Čína je tak podle tiskových agentur patrně jedinou velkou ekonomikou, která za loňský rok vykázala ekonomický růst. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Ekonomický růst zpět před pandemii

Za poslední, čtvrté čtvrtletí loňského roku vzrostl čínský HDP meziročně o 6,5 procenta, čímž se růst vrátil na úroveň před pandemií, poznamenal čínský statistický úřad. V říjnu až prosinci 2019 činil růst HDP šest procent. Agentura AP zdůraznila, že čínská ekonomika loni vzrostla o 2,3 procenta, protože se zrychlilo její zotavování z pandemie, která v Číně začala, zatímco USA, Evropa a Japonsko zápasily s prudkým šířením infekce. Růst čínského HDP v posledním čtvrtletí zrychlil na 6,5 procenta ze 4,9 procentům v předchozím, třetím čtvrtletí.

Letos růst přes osm procent

Agentura AP dodala, že k růstu napomohla celosvětová poptávka po čínských rouškách a dalším zdravotnickém materiálu. Čínský vývoz loni vzrostl o 3,6 procenta navzdory celní válce s USA. Čínští výrobci převzali podíl na trhu od zahraničních konkurentů, kteří stále čelili protinákazovým opatřením. Mezinárodní měnový fond a další prognostici podle AP očekávají, že čínská ekonomika letos vzroste o více než osm procent.

Zpracoval Rudolf Hruboň