Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

MOBILY: Číňané kupují telefony Huawei, Apple ztrácí

Prodeje chytrých telefonů Huawei v Číně v posledním čtvrtletí loňského roku stouply o více než pětinu, meziročně naopak klesly prodeje iPhonů od americké firmy Apple, informoval server CNN.

Pomáhá vlna vlastenectví

Huawei na domácím trhu podle expertů pomáhá kampaň USA a dalších západních zemí, které čínskou firmu považují za bezpečnostní riziko. Huawei prodal v Číně za tři poslední měsíce minulého roku 30 milionů telefonů, skoro třikrát více než Apple, vyplývá z dat zveřejněných tento týden analytickými firmami Canalys a IDC. Prodeje Applu klesly skoro o 20 procent, zatímco Huawei zaznamenal nárůst o 23 procent. Huawei má ambici se stát do roka největším světovým výrobcem telefonů, v současné době je na druhém místě za korejským Samsungem, třetí je Apple.

Narůstající špionománie

Spojeném státy zahájily tažení proti čínské firmě Huawei zhruba v polovině loňského roku, kdy Huawei překonal v prodeji chytrých telefonů americkou firmu Apple. Od té doby se američtí politici snaží čínského telekomunikačního giganta dehonestovat s poukazem na údajná bezpečnostní rizika spojená s používáním výrobků této firmy. Kampaň se dostala do osobní roviny, když byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a dcera zakladatele firmy Meng Wanzhou, kde čelí případnému vydání do USA za údajné podvody a porušení sankcí vůči Íránu.

Součást obchodní války s Čínou

Kampaň proti firmě Huawei je součástí obchodní války, kterou od loňského roku vedou Spojené státy s Čínou. Prezident Donald Trump tak reagoval na to, že čínská ekonomika již výkonností dlouhodobě překonává stále více pokulhávající ekonomiku americkou. Číňané jsou navíc jedněmi z největších amerických věřitelů, když mají v držení spoustu amerických státních dluhopisů, které vydávají Spojené státy na financování jejich gigantického a stále se zvyšujícího státního dluhu.

Rudolf Hruboň