Čínský ministr zahraničí Wang I; Foto: Kleinschmidt (MSC) / Wikimedia Commons

Čínský ministr zahraničí Wang I; Foto: Kleinschmidt (MSC) / Wikimedia Commons

Zahraniční

ČÍNA vyzvala USA, aby se samy rozvíjely a nebránily v tom druhým zemím

Ministr zahraničních věcí Číny Wang I prohlásil, že snahy USA zadržovat Čínu uškodily zájmům obou národů. Pokusy Spojených států amerických vyvolat novou studenou válku jsou podle jeho názoru odsouzeny k neúspěchu.

Pokusy o novou studenou válku

„V posledních letech se vztahy mezi Čínou a Amerikou ocitly v bezprecedentně složitém bodě. Domníváme se, že Amerika vnímá Čínu jako jednu z největších hrozeb, a proto zvolily zcela nekorektní politiku ve vztahu k ČLR,“ zaznělo z úst Wanga I v rozhovoru pro státní zpravodajskou agenturu Sin-chua a Čínskou ústřední televizi. Podle jeho názoru fakta prokázala, že potlačování a zadržování zájmů Číny ze strany Spojených států, stejně jako pokusy vyvolat novou studenou válku, nepoškozují jenom zájmy obou zemí, ale i zájmy celého světa. USA hazardují se svou reputací a jejich pokusy jsou odsouzeny k neúspěchu“.

“Doufáme v nový dialog”

Nicméně, Peking doufá, že nová administrativa Spojených států obnoví dialog a spolupráci s Čínou, řekl Wang I. „Doufáme, že se nová administrativa USA vrátí k rozumné politice, obnoví dialog a vrátí bilaterální vztahy na správnou cestu vzájemné spolupráce,“ vysvětlil Wang I. Kromě toho ministr zdůraznil, že čínská politika vůči USA je stálá a důsledná. Peking je připraven rozvíjet spolupráci s Washingtonem v oblasti bilaterálních vztahů, a to na základě koordinace a stability. V posledních měsících byly vztahy mezi USA a Čínou napjaté hned z několika důvodů. Byly to například konflikty ve sféře obchodu, situace v Hongkongu, otázka práv národnostních menšin v ČLR nebo pandemie koronaviru.

Nebránit v rozvoji jiným zemím

Wang I dále v rozhovoru upozornil, že pokud USA chtějí zastávat vedoucí pozici, měly by se rozvíjet samy a nebránit v tom druhým zemím. „Víme, že někteří lidé v USA jsou znepokojeni rychlým rozvojem Číny, ale nejlepším způsobem, jak se stál lídrem, je neustále se zdokonalovat, a nebránit v rozvoji ostatním zemím,“ upozornil Wang I. Podle jeho slov se Čína nikdy nevměšovala do interních záležitostí USA a je připravena na vzájemnou a výhodnou spolupráci a na dialog. „Spojené státy by měly respektovat sociální systém a cestu vývoje zvolenou čínským národem, stejně jako by měly respektovat zákonné právo čínského lidu usilovat o lepší život,“ sdělil na závěr Wang I.

Zpracoval Rudolf Hruboň