Čínské legislativní orgány ve čtvrtek schválily Zákon proti zahraničním sankcím, který poskytuje právní základ pro kroky proti diskriminačním opatřením uplatňovaným ze strany jiných zemí vůči Číně. Uvedl to ve své zprávě Čínský rozhlas pro zahraničí (viz ZDE).
Zaručení národní suverenity
Nové právní předpisy byly schváleny na 29. zasedání stálého výboru 13. Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ). “Zákon byl přijat s cílem rozhodně zaručovat národní suverenitu, důstojnost a hlavní zájmy země a postavit se proti západnímu hegemonismu a mocenské politice,” uvedl Wang Wen-pin, mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí ve čtvrtek na pravidelné tiskové konferenci. Wang také rozptýlil obavy, že právní předpisy zákona mohou ovlivnit vztahy mezi Čínou a jinými zeměmi. Prezident Si Ťin-pching již podepsal prezidentský příkaz k vyhlášení nového zákona.
Některé západní země poškozují Čínu
Před několika dny, kdy byl návrh zákona odeslán ke druhému čtení, nejvyšší legislativa země také zdůraznila jeho nutnost s tím, že některé západní země poškozují Čínu. “V poslední době kvůli snaze o politickou manipulaci a zkreslení ideologií některé západní země používaly otázky související s Xinjiangem a Hongkongem jako součást jejich záminek pro šíření zvěstí poškozujících Čínu,” uvedl v pondělí Úřad zákonodárných záležitostí Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ). Čínská vláda zavedla více odpovídajících protiopatření proti subjektům a jednotlivcům příslušných zemí již od počátku roku 2021, uvedl mluvčí úřadu.
Sankce vůči americkým představitelům
Koncem ledna Peking uvalil sankce na 28 amerických úředníků, kteří sloužili v administrativě bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Tento seznam zahrnuje bývalého ministra zahraničních věcí Mika Pompea, který podle prohlášení vydaného o sankcích vážně zasahoval do vnitrostátních záležitostí Číny a podkopával zájmy Číny. Před opuštěním úřadu Mike Pompeo rozeslal sérii tweetů, ve kterých obvinil Komunistickou stranu Číny a čínské mediální subjekty ohledně otázek týkajících se autonomní oblasti Xinjiang, Hongkongu, Jihočínského moře a čínské odpovědi na vypuknutí pandemie COVID-19.
Nový zákon nebude mít vliv na obchodní prostředí v Číně
Na otázku, zda budou tímto zákonem ovlivněny právní předpisy o obchodním prostředí v Číně, odborník na mezinárodní právo Li Čching-ming tuto obavu odmítl. „Čínská politika otevírání se světu se kvůli novému zákonu nezmění,“ řekl Li Čching-ming. Li je výzkumným pracovníkem v Ústavu mezinárodního práva Čínské akademie sociálních věd. „Zákon se zaměřuje pouze na ty subjekty nebo jednotlivce, kteří pomlouvají nebo poškozují Čínu a nebude mít vliv na tržní subjekty a běžné občany, kteří provozují své podnikání v zemi podle zákona,“ vysvětlil Li Čching-ming.
Zákon založený na principu reciprocity
Profesor mezinárodního zákona Chuo Čeng-sin na Čínské univerzitě politických věd a práva v rozhovoru pro Čínský rozhlas pro zahraničí také zdůraznil legitimitu nového zákona proti zahraničním sankcím. „Nové právní předpisy jsou v podstatě protiopatření proti útokům ze zahraničí a podle mezinárodního práva spadají pod zásadu reciprocity,“ uvedl Chuo.
Zpracoval Rudolf Hruboň