Bílý dům; Foto: PLBechly / Wikimedia Commons

Bílý dům; Foto: PLBechly / Wikimedia Commons

Zahraniční

ČÍNA: Viníkem války na Ukrajině jsou Spojené státy

Rusko je podle obviňování Západu viníkem ukrajinské krize. Skutečnou příčinou zkázy Ukrajiny v posledních letech je ale nezodpovědná politika Spojených států amerických. Uvádí se to v článku Čínského rozhlasu pro zahraničí (viz ZDE).

USA podněcovaly napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

Bezprostředně poté, co Kreml oznámil „zvláštní vojenskou operaci“ v oblasti Donbasu na východní Ukrajině, americký prezident Joe Biden důrazně odsoudil, že „za smrt a zkázu, kterou tento útok přinese, je odpovědné pouze Rusko“ a „svět bude volat Rusko k odpovědnosti “. Bez neúnavného prosazování rozšiřování NATO ze strany Washingtonu a fanatického podněcování napětí mezi Moskvou a Kyjevem by v regionu nikdy nevypukla válka. USA stojí za snahou zmanipulovat Ukrajinu pro americké zisky, a to nakonec vyprovokovalo Rusko, aby vrátilo úder.

Viníkem války je rozšiřování NATO na východ

Navzdory rostoucím vojenským rizikům v regionu, USA nejen dělaly, že neslyší, ale jednaly naopak proti zájmům Kremlu. Ruská vláda dala od samého počátku hlasitě a jasně najevo svůj bezpečnostní požadavek – konec rozšiřování NATO. Washington se ale zjevně stará více o své geopolitické ambice než o regionální bezpečnost a neomezeně rozšiřuje západní vojenský blok až k ruským dveřím. NATO bylo původně založeno na obranu západních mocností před socialistickým táborem v roce 1949. Existovalo nejen po pádu Sovětského svazu v roce 1991, ale dokonce přijalo do bloku i země, které byly dříve součástí Varšavské smlouvy, a rozšířilo se k hranicím Ruska.

Za vším jsou geopolitické snahy Washingtonu

Za tímto krokem stojí sobecké geopolitické kalkulace Washingtonu. Studená válka skončila tím, že se USA staly unipolární velmocí na světě a američtí politici se snaží tuto jedinečnost zachovat. To vyžaduje přítomnost mocné americké armády po celém světě. USA vidí řešení v expanzi NATO: existence bloku má vojensky odradit Rusko a jeho rozšíření účinně omezí možnosti rostoucího vojenského vlivu rivala v regionu.

Zvyšování závislosti Evropy na USA

Rozšiřování NATO může posílit závislost evropských spojenců na Spojených státech. Čím větší blok se vyvine, tím hůře bude možné dosáhnout konsenzu. To postupně ochromí vliv Francie, Německa a Spojeného království v regionu, a zvýší jejich závislost na jejich velkém šéfovi. Nevyhnutelným důsledkem expanze bloku je navíc zvýšené nepřátelství mezi Ruskem a spojenci v NATO. Vzhledem k tomu, že se evropské země Rusku nevyrovnají, budou se muset obrátit o pomoc na svého „Velkého bratra“.

Ukrajina hříčkou v geopolitické hře USA

Na kyjevské frontě dělala Bidenova administrativa prázdné sliby jeden za druhým a vytvořila „říši lží“, aby nalákala ukrajinskou vládu na výspu v americké geopolitické hře o zisky Spojených států. Biden opakovaně vyjádřil podporu pro přijetí Ukrajiny do NATO a slíbil „plnou sílu“ bránit spojence v případě ruské „invaze“. Na popud Washingtonu si Kyjev stanovil jako nejvyšší prioritu vstup do NATO a tančil na melodii Spojených států při řešení jejich vztahů s Ruskem. Kyjev byl zmanipulován a nakonec zůstal sám.

Rusko se pokoušelo marně jednat

Pokračující krize na Ukrajině opět dokázala, že viníkem regionální nestability jsou USA. Míru se nikdy nedosáhne vykřikováním hesel. Naslouchat výzvám regionálních hráčů je prvním krokem. Rusko vzneslo svůj požadavek, vyzvalo Washington, aby se zabýval ruskými bezpečnostními obavami, vyslalo signál v reakci na obklíčení NATO umístěním vojáků na hranici a uskutečnilo několik kol jednání se Spojenými státy. Nezbyla žádná jiná možnost, než přijmout vojenská opatření v reakci na nepřátelství Washingtonu a rostoucí aktivity NATO na Ukrajině a v jejím okolí. Tomu všemu by se dalo předejít, kdyby Washington upřednostnil mír před svými sobeckými zisky.

Redakčně zpracoval Rudolf Hruboň