Nové letiště Daxing v Číně; Foto: Wang Zhitong / Wikimedia Commons

Nové letiště Daxing v Číně; Foto: Wang Zhitong / Wikimedia Commons

Zahraniční

ČÍNA: V Pekingu postavili největší mezinárodní letiště na světě

V Pekingu byla ukončena výstavba mezinárodního letiště Daxing, které je největší na světě, informovalo o tom vedení města. Vedoucí projektu letiště Li Cinghua sdělil, že Daxing není pouze letiště, ale největší dopravní uzel v Číně, jehož výstavba přišla na 400 milionů jüanů (asi 60 miliard dolarů).

Uvedení do provozu plánováno na podzim

Uvedení do provozu letiště s jediným terminálem v podobě „zlatého fénixe“ o ploše jeden milion metrů čtverečních je naplánováno na 30. září, v den 70. výročí založení ČLR. Projekt osobně kontroluje čínský lídr Si Ťin-pching. ​Letiště Daxing se nachází na jihu Pekingu, 46 km od centra. Hlavním důvodem jeho výstavby byla snaha ulehčit práci mezinárodního letiště Šou-tu, jednoho z nejpřetíženějších světových letišť. Vzdálenost mezi dvěma letišti je přibližně 67 kilometrů. První kámen nového letiště byl položen 26. prosince 2014, výstavba byla zahájena 15. března 2016. Projekt předpokládá, že do roku 2025 dokáže obsloužit ročně 72 milionů cestujících a na dva miliony tun nákladů.

Výjimečný design

Daxing je prezentován jako jeden z největších světových letištních uzlů a „nejsložitější technický projekt letištního terminálu na světě“. Podle Li Cinghua bylo při jeho projektování všechno důkladně propočítáno za účelem „maximální účinnosti a pohodlí cestujících“. „Dvě první poschodí jsou, například, určena pro přílety a výdej zavazadel, první pro domácí lety, druhé a čtvrté pro mezinárodní odlety, třetí pro domácí,“ vysvětlil vedoucí projektu letiště. Střecha letiště již byla uznána za největší ocelovou střechu letištního terminálu na světě, její plocha se rovná 26 standardním fotbalovým hřištím. Design je dílem také světoznámé architektky a designérky Zachy Hadidové. Letiště stanovilo také další rekord: je to největší budova bez strukturních svarů na světě.

Rudolf Hruboň