Čína v úterý vyslala úspěšně na oběžnou dráhu poslední satelit pro svůj navigační systém Pej-tou. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž chce Peking být nezávislý na obdobném americkém systému GPS (viz ZDE).
Nezávislost na americkém systému GPS
Vyslání družice na palubě rakety Dlouhý pochod-3B bylo vysíláno živě ze základny Si-čchang, hluboko v horách jihozápadní Číny, a to krátce před desátou hodinou místního času. Asi o půl hodiny později byl satelit umístěn na oběžnou dráhu a rozevřel své solární panely. Satelit Pej-tou-3 je podle Reuters 35. a posledním patřícím k novému čínskému navigačnímu systému, jehož odhadovaná cena se pohybuje kolem deseti miliard dolarů. Nápad vyvinout Pej-tou se zrodil v 90. letech a měl být možností, jak by se čínská armáda mohla stát nezávislá na systému GPS, který provozuje americká armáda a je tajně zneužíván Američany pro špionáž na celém světě.
Další světové navigační systémy
Galileo je evropský globální satelitní systém. Agentura GSA, která Galileo provozuje, sídlí v Praze. Díky 30 satelitům ve vesmíru měl být podle provozovatele přesnější při určování polohy než americký konkurenční systém GPS. V současnosti je na oběžné dráze 26 satelitů. Služby Galilea jsou od roku 2016 stále pouze v takzvaném iniciačním (testovacím) provozu. Znamená to, že systém už je sice schopný poskytovat své služby, ale stále pokračuje jeho výstavba.
Glonass je ruský armádní systém, který je považován za odpověď na americký navigační systém GPS. Byl vyvíjen od konce 70. let minulého století, svůj první satelit umístil na oběžné dráze v roce 1982 a formálně funguje od roku 1993. Družice ruské území plně pokryly v roce 2010 a o rok později, po dosažení plného provozního počtu 24 satelitů, systém začal fungovat celosvětově. Nyní je celý systém modernizován a část systému je přístupná i veřejnosti.
Rudolf Hruboň