Ilustrační foto: Pavel Ševela / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Pavel Ševela / Wikimedia Commons

Domácí

ČÍNA stopla zakázku na česká piana za miliony. Kvůli senátní cestě na Tchaj-wan

Přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu zřejmě přišel o pětimilionovou zakázku na dodávku klavírů a pianin do Číny. Uvádí se to v článku na serveru iDNES.cz (viz ZDE).

Pro Petrof je Čína klíčový trh

O zrušení kontraktu informovala prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová. Čínský obchodní partner Petrofu z Pekingu podle ní s odkazem na Vystrčilovu návštěvu hradecké firmě oznámil, že neodebere již dohodnutou zásilku nástrojů v hodnotě 200 tisíc eur (5,3 milionu korun). „Odběratel pro Peking a okolí nám napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce uvalit sankce na ČR a její zboží a že on nemá na to, aby platil pokuty. Poprosil nás o pozastavení dodávky,“ řekla Ceralová Petrofová. Expedici nástrojů již měl Petrof připravenou. Firma Petrof, pro níž je čínský trh s podílem kolem 35 procent klíčovým odbytištěm, má obavu, že zhoršení vztahů mezi ČR s Čínou bude mít negativní dopad i na její další obchody v Číně. Piana Petrof v Číně pod jinými vlastními značkami i vyrábí, loni to bylo téměř 6 000 nástrojů.

Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu

Tento týden navštívil Tchaj-wan předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) spolu s dalšími senátory a to i přes opakované protesty ze strany Číny. Vystrčilovu návštěvu Tchaj-wanu Čína tvrdě kritizovala, Tchaj-wan totiž považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ministr zahraničí Číny Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ČR vzkázal, že ho Čína donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. V nejbližší době se tak očekává zavedení dalších sankcí proti České republice ze strany Číny. Podle odborníků na mezinárodní vztahy hrozí naší republice v nejhorším případě i přerušení diplomatických vztahů s Čínou.

Rudolf Hruboň