Škoda Kodiaq GT; Foto: Škoda Auto

Škoda Kodiaq GT; Foto: Škoda Auto

Zahraniční

ČÍNA: Škodovce se propadly prodeje až na dno

Škodě Auto se propadly prodeje na čínském trhu na nejnižší hodnotu za několik let. V tiskové zprávě Škody mapující prodeje za první půlrok automobilka přiznává, že v Číně prodala za 6 měsíců pouhých 44 000 aut. Upozorňuje na to odborný server Autoforum (viz ZDE).

Trvalý pokles

Automobilka dlouhou dobu popírala prosakující zprávy o problémech na čínském trhu. Nyní musela přiznat pravdu. Její prodeje v Číně jsou na historickém minimu. Pro automobilku to byl po léta její naprosto největší trh, na kterém prodala ještě v roce 2018 celých 352 tisíc aut. Tomu zdaleka nemohlo konkurovat ani Německo a byla to více jak polovina celoevropských prodejů v desítkách jejích tradičních odbytišť. Tato pozice se ale náhle začala horšit. V roce 2019 se automobilce podařilo prodat v Číně ještě 278 378 vozů. Loni se jednalo už jen o 150 458 aut a nešlo to přičítat jen koronaviru, neboť zatímco celý čínský trh ve druhé polovině roku stoupal, Škoda šla dolů. A i celý rok zakončila nepřesvědčivými výsledky: 19 300 aut listopadu a 13 687 v prosinci může zní jako velká čísla, meziročně šlo ale o polovinu odbytu z roku 2019. To nejhorší ale mělo přijít.

Neveselé vyhlídky

Od ledna do června Škoda ani jednou v Číně neprodala přes 10 tisíc aut za měsíc. V tiskové zprávě Škody mapující prodeje za první půlrok přiznává, že v Číně prodala za 6 měsíců pouhých 44 000 aut, což je něco přes polovinu oproti loňské mizérii v podobě 77 400 vozů prodaných za stejnou dobu. Kdyby česká značka takto pokračovala dál ve zbytku roku, prodá v Číně 88 tisíc aut, méně jak čtvrtinu toho než v roce 2018. Škodě se sice zatím finančně daří (zisk 974 milionů euro za první půlrok), aby také ne, když prodává pořád prakticky stejná auta stále dráž a využívá momentálního přetlaku poptávky nad nabídkou. To je ale z pozitiv víceméně vše – 515 300 prodaných aut je sice více než loni, ale to je matoucí srovnání. V roce 2019 totiž prodala za stejné období 620 900 aut a už to byl pokles oproti roku 2018. Bez úspěchu v Číně Škoda globálně růst nemůže, statisíce „zmizelých” prodejů nelze jen tak nahradit jinde.

Zpracoval Rudolf Hruboň