Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

ČÍNA se stala největším obchodním partnerem EU, loni předstihla USA

Čína byla v roce 2020 poprvé největším obchodním partnerem evropské sedmadvacítky. Předstihla tak USA. Unijní obchod s Čínou loni dosáhl objemu 709 miliard dolarů (15,2 bilionu Kč), zatímco hodnota obchodní výměny s USA činila 671 miliard dolarů. Vyplývá to z dat Eurostatu (viz ZDE).

Propad obchodu s USA

Evropský statistický úřad uvádí, že loni vzrostl jak unijní dovoz z Číny (o 5,6 procenta), tak vývoz (o 2,2 procenta). Co se týče obchodu se Spojenými státy, evropský import se v roce 2020 propadl o 13,2 procenta a export o 8,2 procenta. Čína tak nahradila USA na pozici největšího obchodního partnera EU. Unie byla naopak nejvýznamnějším partnerem Číny už předtím. Zboží však míří především z Číny do Evropy, největšími unijními exportními trhy zůstávají Spojené státy a po BREXITu i Spojené království. Objem obchodu sedmadvacítky s oběma zeměmi však loni výrazně klesl.

Čínská ekonomika rostla

Čína byla jedinou velkou světovou ekonomikou, která v roce 2020 rostla. Na jaře se sice kvůli COVIDu propadla stejně jako zbytek světa, poté se však dokázala vzpamatovat, když díky přísným opatřením epidemii zvládla. Čínský hrubý domácí produkt vzrostl za celý rok o 2,3 procenta, což je však stále nejméně za více než čtyři dekády. Čínský vývoz překonal v prosinci očekávání navzdory tomu, že jej podražilo posílení čínské měny, uvedla agentura Reuters. Omezení související s pandemií totiž posílily poptávku po čínském zboží. Export těžil především ze zájmu o elektroniku a zdravotnické pomůcky.

Zpracoval Rudolf Hruboň