Ilustrace: industryweek.com

Ilustrace: industryweek.com

Ekonomika

Čína se připravuje na ODPRODEJ STÁTNÍHO DLUHU USA

USA hrozí Číně odmítnutím plnit dluhové závazky. Podle Bílého domu by to měl být trest Číně za šíření koronaviru a za údajné zatajování informací o pandemii. Jak uvádí média, Čína, jakožto druhý největší držitel státního dluhu USA, plánuje na trh vypustit velký objem amerických státních dluhopisů.

Rána trhu dluhopisů

V Kongresu USA byl předložen návrh zákona o nutnosti mezinárodního vyšetření činů Pekingu v době vypuknutí koronaviru a vytvoření „mechanismu vyplácení kompenzací. Ke kampani se připojili i nejvyšší vládní činitelé a americký prezident Donald Trump tuto myšlenku také podpořil. „Zatím jsme nestanovili konečnou sumu, ale bude významná, Čína udělala strašlivou chybu a snažila se ji skrýt,“ uvedl prezident. Jak však čínská média varovala, Peking zadlužen nebude. Druhý největší zahraniční věřitel Spojených států je připraven začít prodávat své obligace. Podle nejstarších anglicky píšících noviny v Hongkongu South China Morning Post je možné, že k tomu dojde v blízkých měsících v závislosti na tom, jak se bude rozvíjet situace s požadavky na odškodnění. Ekonomové jsou přesvědčeni, že to způsobí ohromnou ránu celému trhu s americkými cennými papíry a kurzu dolaru.

Bumerangový efekt

Ekonomové varovali: jakýkoliv pokus Washingtonu neplnit dluhové závazky vůči Číně bude mít bumerangový efekt. Skutečný default prudce oslabí důvěru investorů ve schopnost americké vlády platit účty, v důsledku toho i dolarová aktiva. V ČLR opakovaně uvedli, že americký veřejný dluh považují za riskantní a snižují dolarové rezervy ve prospěch japonského jüanu a jihokorejského wonu. Peking může teoreticky provést obrovský prodej. A bude to katastrofa: hodnota aktiv se propadne, na akciovém trhu vznikne panika a dolar se zhroutí.Čína je schopná vyvolat kolaps dolaru a finančních trhů tím, že je zaplaví americkými státními dluhopisy. Aktiva se budou znehodnocovat a jejich ziskovost se bude výrazně zvyšovat. Není vyloučena ani globální finanční katastrofa,“ vysvětluje ekonom. Kvůli obchodní válce se Spojenými státy se již Čína systematicky zbavuje těchto cenných papírů. Jak ukázala poslední zpráva Ministerstva financí USA, do února tohoto roku kleslo portfolio amerických státních dluhopisů v Číně na 1,09 bilionu z 1,32 bilionu v listopadu 2013.

Rudolf Hruboň