Americké strategické mezikontinentální rakety Minuteman; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Americké strategické mezikontinentální rakety Minuteman; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Zahraniční

ČÍNA se připravila na JADERNÝ ÚTOK USA. Svůj arzenál ukryla pod zem i do moře

Čína se podle bývalého vysoce postaveného důstojníka čínské armády posledních dvacet let soustředila na to, aby v případě napadení mohla odpovědět vlastním jaderným útokem. Jaderné zbraně schoval Peking do 5000 kilometrů tunelů. Uvádí se to v článku deníku South China Morning Post (viz ZDE).

Obrana proti jadernému útoku USA 

Pro případ nejhoršího scénáře vybudovala Čína rozsáhlý systém podzemních tunelů a rozmístila jaderné hlavice tak, aby je ochránila před zničením nepřátelským útokem. Čína podle bývalého důstojníka a dnes univerzitního profesora Wang Siang-sueje z University Pej-chang v Pekingu přijala v posledních dekádách řadu opatření, aby se připravila na případný jaderný útok Spojených států. V případě rozsáhlého útoku proti Číně by tak měla být schopna odpovědět vlastním protiútokem. Wang tak reagoval na tvrzení, že v případě útoku ze strany USA by byla zničena většina jaderných hlavic, kterých by Čína mohla mít několik stovek.

Odpověď na první vlnu bombardování

Jaderná strategie Číny spočívá v tom, že bude schopna přežít první vlnu nepřátelského útoku a odpovědět na něj. Pro tyto účely Číňané vybudovali rozsáhlou síť podzemních tunelů, která má dosahovat podle státních médií délky kolem 5000 kilometrů. Pokud by byly pevninské jaderné hlavice mimo provoz, mají připravenou také námořní alternativu v podobě ponorkové flotily v Jihočínském moři a také ve Žlutém moři. Čína slíbila, že nepoužije jaderné zbraně jako první. Zahájení jaderných útoků na Čínu bylo nicméně podle Wanga pro USA vždy vojenskou alternativou, proto Peking v minulosti vyslal řadu důrazných varování.

Zpracoval Rudolf Hruboň