Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

ČÍNA přilákala nejvíc zahraničních investic, zájem o USA a Evropu se propadl

Globální přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii COVIDu-19 propadly o 42 procent na 859 miliard dolarů (18,4 bilionu Kč). Největším příjemcem těchto investic se stala Čína, která tak na prvním místě vystřídala Spojené státy. Vyplývá to ze zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji UNCTAD (viz ZDE).

Propad USA a Evropy

Příliv přímých zahraničních investic do Číny v loňském roce vzrostl o čtyři procenta na 163 miliard dolarů. Spojené státy naopak zaznamenaly propad o 49 procent na 134 miliard dolarů. V roce 2019 přitom USA získaly 251 miliard dolarů a Čína 140 miliard. V Evropské unii se pak příliv přímých zahraničních investic loni snížil o 71 procent na 110 miliard dolarů, píše UNCTAD. Přímé zahraniční investice zahrnují například převzetí zahraničních podniků či investice do nově vznikajících podnikatelských projektů v cizině. Jsou považovány za jeden z ukazatelů globalizace.

Čína bude brzy globálním lídrem

Čína do roku 2028 vystřídá Spojené státy na pozici největší světové ekonomiky. Vlivem pandemie COVIDu-19 se tak stane o pět let dříve, než se čekalo, vyplývá ze studie britského think-tanku Centre for Economics and Business Research (CEBR). Čína totiž dostala nový koronavirus pod kontrolu jako první a už nemusí zavádět tvrdá opatření. Čína podle konzultační firmy CEBR „obratně“ postupuje proti šíření koronaviru, a její hospodářství díky tomu poroste rychleji než USA či Evropa, upozornil zpravodajský server BBC.

Zpracoval Rudolf Hruboň