Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Zahraniční

CÍLEM BEZPEČNOSTNÍ OPERACE je demilitarizace a denacifikace Ukrajiny

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Poznamenal, že jejím cílem je chránit lidi na Donbasu, kteří jsou již osm let vystaveni zneužívání a genocidě ze strany kyjevského režimu.

Okupace není v plánu

Putin dodal, že v plánech Ruska není okupace Ukrajiny, Rusko se však bude snažit o její demilitarizaci a denacifikaci. Vyzval ukrajinské vojáky, aby neplnili trestné rozkazy ukrajinské chunty, okamžitě složili zbraně a odešli domů. Zároveň zdůraznil, že všichni příslušníci ukrajinské armády, kteří splní tento požadavek, budou moci svobodně opustit bojovou zónu a vrátit se domů ke svým rodinám. Ruské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že ruské ozbrojené síly neútočí na města Ukrajiny, nic neohrožuje civilní obyvatelstvo. Velmi přesnými zásahy byly vyřazovány z provozu vojenská infrastruktura, objekty protivzdušné obrany, vojenská letiště a letectvo Ozbrojených sil Ukrajiny.

Vynucená operace

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že to, co se děje, je vynucené opatření, když Rusku nebyla dána šance udělat něco jiného. Prohlásil to na setkání s Ruským svazem průmyslníků a podnikatelů. „To, co se děje, je vynucené opatření. Jiná možnost nám nezbývala. Bezpečnostní rizika pro Rusko byla taková, že nebylo možné reagovat jinými prostředky,“ řekl Putin. Na setkání s velkými podniky prohlásil, že ekonomičtí partneři Ruska by neměli zemi vytlačovat z mezinárodního finančního systému, ale že s restrikcemi je třeba počítat. Poznamenal, že Rusko zůstává součástí globální ekonomiky, a pokud zůstane její součástí, nehodlá systém, jehož je součástí, poškodit.

Operace probíhá podle plánu

V rámci bezpečnostní operace Ruska na Ukrajině jsou ničeny přesně naváděnými zbraněmi vybrané objekty vojenské infrastruktury, jako jsou vojenské sklady, letiště, radarové stranice a další. Ruští vojáci se při operaci setkávají se slabým odporem ukrajinské armády a ztráty jsou tak minimální. Cílem je ochromit vojenský potenciál Kyjevského režimu a eliminovat všechny vůči Rusku nepřátelské síly. V plánu je také zatčení představitelů současné loutkové vlády a jejich postavení před soud. Ruský prezident vyzval ukrajinský lid ke spolupráci při svržení protilidového režimu a volbě takových představitelů, kteří se budou skutečně starat o jejich životy.

Zpracoval Rudolf Hruboň