Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

POHONNÉ HMOTY: Chystané sankce USA zvyšují světovou cenu ropy

V posledních týdnech stoupají ceny pohonných hmot a opět po delší době začínají atakovat úrovně, kterých naposledy dosahovaly před 6 lety. Hlavní příčinou jsou rostoucí světové ceny ropy.

Očekávání protiíránských sankcí ze strany USA

Hlavní příčinou nervozity na trhu s ropou jsou očekávání tvrdších sankcí, které chtějí zavést Spojené státy proti Íránu a které by mohly znamenat omezení přístupu íránské ropy na světové trhy. USA uvádí jako záminku pro nové sankce údajnou podporu Íránu terorismu a jeho jaderný program.

OPEC odmítl americký požadavek na zvýšení těžby

Americký prezident Donald Trump vyzval země OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), aby zvýšily těžbu ropy a snížily tak její cenu, která se dostává i pro USA na nepříjemně vysokou úroveň. Vlastní americká produkce ropy totiž stále ani zdaleka není schopna pokrýt spotřebu americké ekonomiky. Země OPEC však ultimativní americký požadavek odmítly, neboť vyšší cena ropy jim vyhovuje.

Ceny pohonných hmot mohou přesáhnout 40 Kč

Ekonomičtí odborníci očekávají, že pokud budou americké sankce zavedeny, mohou ceny pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích přesáhnout do konce tohoto roku i magickou hranici 40 Kč za litr, kterých dosahovaly naposledy v roce 2012.

Rudolf Hruboň