Pražské Staroměstské náměstí; Foto: Tadeáš Gregor / Wikimedia Commons

Pražské Staroměstské náměstí; Foto: Tadeáš Gregor / Wikimedia Commons

Domácí

CHYBÍ ZAHRANIČNÍ TURISTÉ. Zmizeli Číňané, nejezdí ani Rusové

Cestovní kanceláře naříkají na nezájem zahraničních turistů o Českou republiku. Číňané, Rusové nebo Američané přestali do Česka jezdit úplně a není jasné, jestli se ještě někdy vůbec vrátí. Stát přitom pouze přispívá ke zhoršení této situace. Uvedl to ve svém článku server iRozhlas (viz ZDE).

Kongresová turistika v troskách

Generální ředitel sítě hotelů Olympik v Praze Vlastislav Šos uvedl pro Český rozhlas, že dříve byly v září nebo říjnu kongresové sály s kapacitou až 700 lidí vytíženy na 100 procent. Teď ale nemá hotel už řadu měsíců komu je pronajmout. V tuto dobu, když budu mluvit konkrétně o září, tak to byla dost kongresová turistika. Ta nyní totálně chybí, to se zatím neobnovilo. V tuto dobu to bylo Německo, Rakousko, Francie, Rusko, Korea – to byl pro nás velmi významný segment. Kongresová turistika je zatím v troskách a bude trvat minimálně rok, než se obnoví,“ říká Šos.

Mládežnická turistika je mrtvá

Ředitel cestovní kanceláře D.I.R. Karel Výrut mluví přitom hlavně o nezájmu zahraničních hostů o Česko. „Mládežnická turistika je úplně mrtvá, protože školy v zahraničí byly buďto zavřeny, nebo jely jen na omezený provoz a rozhodně neplánovaly výlety do jiných zemí. Zmizeli Číňané, potom chybí absolutně Rusové a potom je to Jižní Korea, která vůbec nejezdí, Spojené státy, které vůbec nejezdí, a v podstatě celá Asie,“ vyjmenovává ředitel firmy Karel Výrut. Dodává také, že své zájezdy do Česka stále častěji stornují i Němci.

Nemotorné zahraničně-politické akce

To, že lidé přestali do Česka cestovat, vnímá europoslanec ODS Jan Zahradil především jako smutný důsledek celosvětového boje s koronavirovou infekcí. Nevylučuje ovšem, že na zájem turistů o cestování do Česka mohly mít vliv i kroky českých politiků v zahraničně-politickém jednání.

„Smutná realita post-COVIDového světa (zda se na tom podepsaly také některé naše nemotorné zahraničně-politické akce, se uvidí až časem). I ten Schengen je nám teď celkem ‘na baterky’, jak vidno. Lidé zkrátka přestali cestovat,“ napsal Zahradil na Twitteru.

Zpracoval Rudolf Hruboň