Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

CHŘIPKA letos znovu udeří, varují experti. Bude dobré zvážit očkování

Epidemie chřipky, která většinou kulminuje v lednu a únoru, v minulé sezoně nepřišla, vytlačil ji koronavirus. Někteří odborníci se domnívají, že letos přijít může, a tak se na ni připravují. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Chřipka je vážné onemocnění

Uplynulá sezona byla atypická, chřipka vůbec nebyla. V následující sezoně počítáme s tím, že se objeví, a budeme se na to připravovat, hlavně očkováním, řekla Právu přednostka kliniky infekčních nemocí pražské nemocnice Bulovka Hana Roháčová. „Očkovat proti chřipce doporučujeme i děti a výrazně se to doporučuje těhotným ženám. Chřipka je vážné onemocnění. U nás budeme očkovat i personál,“ doplnila. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek varuje, že chřipka může tvrdě udeřit už tuto zimu.

Dětská vakcína jako nosní sprej

Zatím není jisté, kolik bude vakcína stát. Nyní stojí zhruba tři sta korun plus poplatek praktickému lékaři za aplikaci. Pro děti bude od října v ČR dostupná vakcína proti chřipce v podobě nosního spreje, podle informací serveru irozhlas.cz ji ministerstvo zdravotnictví už schválilo a 1. října půjde na trh. Látku vyvinula společnost AstraZeneca, která vyrábí také vakcíny proti COVIDu. Přípravek proti chřipce je vhodný pro děti od dvou let, protože se vstříkne do obou nosních dírek, odpadá tak strach a nepříjemný pocit z injekce.

Zpracoval Rudolf Hruboň