Chile je imunizováno rychleji než jakákoli jiná země na světě. Vakcíny se podávají nejen v parcích, ale také ve školách, kostelech a stadionech. Očkují zdravotní sestry, ale i porodní asistentky nebo zubaři. Chile dokonce předstihlo vakcinačního průkopníka Izrael. Upozorňuje na to server Novinky (viz ZDE).
Injekce jako nejvyšší priorita
Vedení země si brzy uvědomilo, jak důležitá je profesionální kampaň. V první polovině roku 2020 jmenovalo specializovaný personál, který úzce spolupracuje s prezidentským palácem. Očkování se stalo nejvyšší prioritou, aby k žádnému zpoždění nedošlo. Kromě toho země v rané fázi objednala velké množství vakcín od několika výrobců. Pro Chile, které je úzce zapojeno do mezinárodního obchodu s četnými dohodami o volném obchodu, to nebylo nové území. Nyní jsou k dispozici dávky vakcíny od firmy BioNTech/Pfizer a Sinovac z Číny, co nevidět přibydou přípravky společností Johnson & Johnson a AstraZeneca.
EU selhala v zajišťování vakcín
Na druhé straně státy Evropské unie jsou na chvostě očkování. Důvodem je selhání bruselských úředníků při sjednávání dohod s výrobci vakcín. “Pomalé jednání o kontraktu a příliš pozdní uzavření smluv je důvodem, proč má Evropská unie v současné době nedostatek vakcín,“ prohlásil nedávno šéf farmaceutické společnosti AstraZeneca Pascal Soriot. Brusel se je nyní zoufale snaží sehnat kde se dá. Jedná se i o registraci ruského produktu Sputnik V. Vakcíny EU nepůjčí ani často proklamovaný hlavní spojenec a “ochránce” Evropanů Spojené státy. Přestože se na jeho území nacházejí miliony dosud neschválených vakcín AstraZeneca, dal před Evropou přednost sousedům – Mexiku a Kanadě (viz ZDE).
Zpracoval Rudolf Hruboň