Foto: www.masobrejcha.cz

Foto: www.masobrejcha.cz

Domácí

REAKCE: Čeští dodavatelé masa se brání polskému skandálu

Skandál s polským masem z pošlých a nemocných krav donutil české zpracovatele, aby se bránili. Jedna z menších firem Maso Brejcha se rozhodla vydat tzv. Garanční listinu původu masa, kde se zavazuje, že bez výjimek vykupuje a poráží výhradně maso z českých chovů.

Poláci poráželi na jatkách mrtvá a nemocná zvířata

Skandál rozpoutala před několika dny tajně natočená reportáž polské televize o nočních porážkách mrtvých a nemocných zvířat v jedněch polských jatkách. Následně začalo pátrání po celé Evropě, do kterých zemí bylo závadné maso z Polska dodáno. Mezi postiženými zeměmi byla i Česká republika. Následné akce kontrolních orgánů dokázaly zachytit už jen část množství, které k nám bylo distribuováno.

Není to první skandál s polskými potravinami

Polské potraviny mají nejen u nás, ale v celé Evropě špatnou pověst. Jejich kvalita je problematická a na trhu se prosazují hlavně nízkou cenou. K mnoha případům, kdy různé výrobky neobsahovaly to, co bylo na jejich obalu deklarováno, se přiřadily závažnější skandály ohledně používání technické soli místo jedlé apod.. I tento poslední případy se zařadí mezi ty vážnější. Závadné maso mohlo totiž vážně ohrozit zdraví jeho konzumentů.

Rudolf Hruboň