Ministerstvo financí; Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Ministerstvo financí; Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Domácí

ČESKO USPĚLO v arbitráži o 2,4 miliardy korun

Česká republika zvítězila v mezinárodní investiční arbitráži proti nizozemské společnosti Fynerdale Holdings B.V. a ubránila se tak žalovanému nároku přes 2,4 miliardy korun. Ministerstvo financí si tak připsalo již patnácté arbitrážní vítězství v řadě. Uvedlo to na svém webu (viz ZDE).

Investice z trestné činnosti

Fynerdale Holdings B.V. ve sporu tvrdila, že se stala obětí podvodného schématu obchodu s modrým mákem a dalšími komoditami, který dle vyjádření společnosti nebyl orgány České republiky činnými v trestním řízení uspokojivě vyšetřen. Společnost však se svým nárokem vůči České republice neuspěla. Interní tým Ministerstva financí ve spolupráci s advokátní kanceláří Zeiler Floyd Zadkovich přesvědčil rozhodčí soud, že údajná investice společnosti Fynerdale měla přinejmenším zčásti původ v trestné činnosti související s kauzou Mostecké uhelné společnosti.

Ve vztahu ke zbývající části financování údajné investice tribunál shledal, že společnost neunesla své důkazní břemeno, když ani zde nedokázala uspokojivě prokázat legální původ údajně investovaných prostředků. Řízení tak skončilo již po jurisdikční fázi, což nejen, že nebývá příliš časté, ale zejména to vedlo k rychlému a hospodárnému ukončení rozhodčího řízení.

Záchrana 12,5 miliard korun

„Také pro Ministerstvo financí je poslední rok velmi náročný a o to víc mě těší podobné úspěchy. Vyhráli jsme hned tři investiční arbitráže a rozpočtu tak uchránili 12,5 miliardy korun. K tomu několik vleklých soudních sporů, například kvůli internetové ruletě či jiným neblahým dědictvím minulých vlád,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za hnutí ANO). „I nadále pracujeme na přípravě obhajoby v dalších šesti investičních sporech, kterých jsme účastníkem,“ dodala ministryně financí.

Dosud bylo včetně oznámeného výsledku ukončeno 34 arbitráží proti České republice. Aktuálně ČR čelí šesti mezinárodním arbitrážím. Naposledy loni 18. září byla ukončena poslední ze tří arbitráží, které proti ČR vedl podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. V arbitráži si nárokoval 21 milionů eur (zhruba 575 milionů Kč) za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem.

Zpracoval Rudolf Hruboň