Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Domácí

ČESKO může v dubnu dostat Sputnik V pro 300 tisíc lidí

Výrobce ruské vakcíny Sputnik V může v průběhu dubna poskytnout Česku dostatek dávek pro naočkování 300 000 lidí, pokud bude preparát schválen k použití. Uvedl to výrobce vakcíny na svém profilu na Twitteru.

Je nutné schválení pro nouzové použití

Výrobce vakcíny prohlásil, že Česká republika může v průběhu dubna dostat dostatek této očkovací látky pro vakcinaci 300 000 lidí. Můžeme poskytnout České republice Sputnik V pro 300 000 lidí v dubnu, pokud tato vakcína bude schválena pro nouzové použití, jako to bylo učiněno v Maďarsku a dalších 58 zemích,“ stojí na stránce na Twitteru, která patří vakcíně Sputnik V.

Nespravedlivý systém rozdělování vakcín

Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že se Česko už nemůže spoléhat výhradně na Evropskou unii v případě získávání vakcín, a to z důvodu nespravedlivého mechanismu přerozdělování dodávek od západních výrobců. „(…) nespolehlivé dodávky způsobují, že v červenci budou některé státy mít dávky pro více než 90 procent obyvatel a jiné země méně než pro 40 procent. Proto Sebastian Kurz s Pfizerem dojednal, že firma přednostně pošle 10 milionů vakcín, aby se rozdíly v počtu dodaných vakcín na sto lidí aspoň trochu narovnaly. Německo a dalších 18 států nekompromisně trvalo na tom, že urychlenou dodávkou od Pfizeru se vyrovnají rozdíly jen u objednávek u této firmy. To znamená, že ČR na tom bude z počtu dodaných vakcín ve druhém čtvrtletí úplně nejhůř (…),“ uvedl premiér v rozhovoru pro portál Novinky (viz ZDE).

Na EU se už nemůžeme spolehnout

Česko podle jeho slov doplatilo na to, že se připojilo k rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi a poukazovalo na nespravedlnost při přerozdělování vakcín. Ta se neprovádí proporčně podle počtu obyvatel zemí, ale podle vlastních vnitřních pravidel evropských úřadů. „Věřím, že se nám situaci podaří i tak zvládnout, v dubnu bude chodit několikanásobně víc dávek, než jsme zatím dostali, a udělám vše, abychom získali další. Je ale jasné, že na EU se v této věci opravdu spolehnout nemůžeme a je třeba analyzovat všechny možnosti, dodal k situaci Andrej Babiš.

Zpracoval Rudolf Hruboň