Ilustrační foto: Harold / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Harold / Wikimedia Commons

Domácí

ČESKÉ DRÁHY: Konec zpátečních jízdenek

Čas zpátečních jízdenek je definitivně u konce – od poloviny prosince je již národní dopravce nebude nabízet. Dojde i k dalšímu zvýšení cen. České dráhy za to naopak zákazníkům slibují zlepšení komfortu či navýšení spojů. Uvádí se to v článku na serveru Z dopravy (viz ZDE).

Končí nejtradičnější sleva

Od půlky prosince si budou muset cestující zvykat na nový jízdní řád. Zároveň však na ně bude čekat spousta změn. Jak vyplývá z přepravního a tarifního věstníku, dojde například ke zvýšení ceny v základním kilometrickém tarifu, nebo k úplnému zrušení zpáteční slevy, jak upozorňuje server Z dopravy. Skončí tak jedna z nejtradičnějších slev, na kterou byli lidé zvyklí po dlouhá léta. České dráhy sice argumentují tím, že nabízí celou řadu dalších slev, které lze kombinovat, jedná se však logicky pro neinformované zákazníky o složitější systém.

Zásuvky, wi-fi a platby kartou

České dráhy chystají od 15. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, několik dalších novinek. Vypraví skoro tisícovku vlaků se zásuvkami, stejný počet spojů denně bude mít wi-fi připojení k internetu. Zavede také plošné placení kartou ve všech vlacích. Přibližně dvě třetiny spojů budou bezbariérové. České dráhy jsou největší český dopravce. V pololetí společnost vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziroční nárůst o 179 milionů korun.

Rudolf Hruboň