Alena Vitásková; Reprofoto: YouTube.com

Alena Vitásková; Reprofoto: YouTube.com

Domácí

ČESKÁ TELEVIZE má zaplatit Vitáskové 500.000 Kč, nezareagovala na její žalobu

Česká televize (ČT) má zaplatit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové půl milionu korun jako náhradu za nemajetkovou újmu. Vyplývá to z nepravomocného rozsudku soudu. Píše o tom server Česká Justice (viz ZDE).

Zásah do práva na ochranu osobnosti

Vitásková požaduje částku 500.000 korun v souvislosti s výroky, které pronesl 8. ledna 2018 v hlavní zpravodajské relaci Události moderátor Jakub Železný a které souvisely s jejím trestním stíháním v kauze solárních elektráren. Podle ní byly nepravdivé a neoprávněně zasáhly do jejího práva na ochranu osobnosti. Moderátor uvedl příspěvek nazvaný „Licence pro solární elektrárny u soudu“ slovy „Škoda až dvě miliardy korun kvůli nezákonně vydaným licencím na provoz fotovoltaických elektráren na Chomutovsku…”.

Právníci ČT nereagovali na žalobu

Vitásková podala žalobu na Českou televizi letos 30. dubna, a to k Obvodnímu soudu pro Prahu 4. Ten televizi 6. května vyzval, aby se k žalobě v měsíční lhůtě písemně vyjádřila, což se ale nestalo. „V důsledku pasivity žalované České televize nastala zákonná fikce uznání žalobního nároku,“ uvedla pak v červnovém rozsudku soudkyně Iveta Nývltová. Odvolání televize projedná pražský městský soud.

Rudolf Hruboň