Ilustrační foto: civicbelarus.eu

Ilustrační foto: civicbelarus.eu

Domácí

ČESKÁ STOPA: Stát roky podporuje neziskovku zaměřenou na Bělorusko

Běloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil Českou republiku z organizace a podpory nepokojů v Bělorusku. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček to odmítl, přestože právě jeho ministerstvo dalo jenom vloni na tyto aktivity skoro 4,5 milionu korun.

“Občanské Bělorusko”

Petříček asi zapomněl na to, že české ministerstvo zahraničí roky podporuje politickou neziskovku pod názvem “Občanské Bělorusko” (viz ZDE), které dle její výroční zprávy dalo jen v minulém roce dotaci skoro 4,5 milionu korun (viz ZDE), což tvoří přes 80% jejích příjmů. Neziskovku založili v roce 2004 čeští disidenti v čele s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Jejím zaměřením je destabilizovat legální vládu v Bělorusku s cílem jejího svržení a instalace prozápadního režimu.

Foto: civicbelarus.eu

Uplatnění českých “zkušeností”

Neziskovka ani nezastírá, že chce svrhnout Lukašenka s využitím zkušeností z převratu u nás v listopadu 1989, když uvádí: “Sdružení usiluje o podporu nevládních a neziskových organizací v Bělorusku, včetně těch občanských iniciativ, které byly režimem Alexandra Lukašenka zbaveny možnosti působit legálně. Cílem sdružení je podporovat rozvoj běloruských nevládních organizací a rozvíjet jejich vzájemnou spolupráci s českými partnery. Občanské Bělorusko též usiluje o přenos české zkušenosti se společenskou a politickou transformací do Běloruska.

Rudolf Hruboň