Foto: Úřad vlády Uljanovské oblasti

Foto: Úřad vlády Uljanovské oblasti

Ekonomika

ÚSPĚCH: Česká společnost Trimill dodala do Ruska obráběcí stroje

Český výrobce obráběcích strojů a zařízení, zlínská společnost Trimill, dodal do Uljanovské oblasti v Rusku čtyři frézovací centra, které již byly instalovány a uvedeny do provozu. Podle zpravodajské agentury Regnum budou tři centra použita při výrobě ocelových a hliníkových částí letadel a další pro výrobu složitých technologických zařízení.

Trimill dodává stroje do Ruska od roku 2009 poté, co se osvědčil jako spolehlivý výrobce vysoce výkonných strojů, schopných pracovat ve třech směnách. Podle výrobců letadel, hlavní předností těchto strojů je rychlá montáž a uvedení do provozu, vysoký výkon, snadná údržba a provozní spolehlivost.

Podle úřadujícího vedoucího regionu Sergej Morozova, Česká republika je strategicky důležitým partnerem Uljanovské oblasti: “To potvrzuje i skutečnost, že už dvě české firmy – Hestego a Trimill nejen vyjádřily zájem o umístění svých zařízení v regionu, ale již začaly podnikat i praktické kroky”.

Ministr průmyslu a obchodu České republiky Jan Mládek řekl, že jeho země navazuje vztahy s ruskými regiony již po dobu 20 let: “Zpočátku jsme spolupracovali s oblastmi, které jsou bohaté na přírodní zdroje. V posledních letech jsme ale věnovali pozornost také regionům jako je oblast Uljanovska, kde je struktura ekonomiky velmi podobná té české a kde důležitou roli hraje zpracovatelský, automobilový a letecký průmysl. To dává mnoho příležitostí ke spolupráci. ”

Jak již bylo oznámeno dříve, společnost Trimill plánuje zahájit v Uljanovské oblasti výrobu obráběcích strojů. Projekt bude realizován v několika etapách a investice budou činit 200 milionů rublů. Obráběcí centra, které společnost hodlá vyrábět na místě v Uljanovsku, budou dodávána do strojírenských podniků v regionech Ruska.

Rudolf Hruboň