Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Domácí

NEBEZPEČÍ: Česká republika může přijít v arbitrážích s Huawei a ZTE o miliardy korun

Včerejší zbrklé a dosud nepodložené prohlášení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ohledně údajného nebezpečí plynoucího z používání výrobků čínských společností Huawei a ZTE může mít v budoucnu pro Českou republiku vážné finanční dopady. V arbitrážích, které mohou tyto firmy vyvolat proti našemu státu pro poškození dobrého jména a ušlý zisk, mohou požadovat miliardy korun.

Co stojí za tažením proti čínským výrobcům?

Huawei a ZTE jsou jen některé z mnoha úspěšných čínských technologických firem, které v posledních letech dohnaly a mnohdy již předehnaly zavedené západní konkurenty. Některé tradiční firmy, jako např. IBM, už před lety raději odprodaly své divize produkující hardware a soustředily se na pokročilá softwarová řešení a cloudy.

Úspěch čínských výrobců samozřejmě ukrajuje zisky největších firem v oboru, jako je např. americký Apple, který byl právě v polovině tohoto roku předstižen ve výrobě a prodeji mobilních telefonů firmou Huawei. Ve stejné době zesílily ničím konkrétním nepodložené útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči této společnosti.

Jsme evropští “hujeři”

Nyní jsme zbytečně překotně (česky bychom řekli trefně “hujersky”) následovali USA a jako první v Evropě jsme se připojili ke vznikající hysterii. Stejně jako Američané, nezveřejnili ani naši bezpečnostní “odborníci” zatím žádný konkrétní důkaz, např. odhalení škodlivého softwarového kódu nebo součástek, které by měly špionáž provádět. Vše je zatím na bázi “pár úředníků povídalo”.

NÚKIB řekl “A”, ale “B” přijde nejdříve až v lednu

Premiér Andrej Babiš v této souvislosti postup NÚKIB ostře kritizoval. „Myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl. Mysleli jsme si, že když přijde s takovým návrhem, předloží i právní analýzu. Žádná analýza nebyla. Velice jsme kritizovali NÚKIB za to, že nám ani nepředložil to B. Protože když něco navrhuji, mohou tam být důsledky i ekonomického charakteru. V tomto směru jsme nedostali nic,“ řekl premiér k prohlášení úřadu, že metodický návod pro postup vůči čínské firmě vyjde v polovině ledna.

Babiš také popsal problémy, jaké postup NÚKIB způsobí. „Máme tu zákon o veřejných zakázkách. Máme tu situaci, s níž se musí jednotlivá ministerstva vypořádat. Teď je to venku a jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže, musí na to reagovat. Teď je na jednotlivých ministrech, kteří budou organizovat soutěže, v nějakých oblastech, kde jsou tyto firmy podle tvrzení NÚKIB i jiných států deklarovány jako bezpečnostní riziko.“

Huawei kritiku odmítla

Čínská společnost Huawei v pondělí v prohlášení kategoricky odmítla tvrzení, že představuje riziko pro národní bezpečnost a vyzvala NÚKIB, aby místo pošpiňování její reputace předložil fakta. Kybernetická bezpečnost podle mluvčí Huawei v ČR Magdy Teresy Partyky je a vždy byla prioritou firmy. Společnost má podle ní dostatek prokazatelných zkušeností v České republice i po celém světě, které potvrzují, že její výrobky a řešení jsou bezpečné.

„V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v ČR,“ uvedla mluvčí.

Mluvčí Huawei dále uvedla, že v Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou firmu, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. „Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostala a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila,“ dodala.

Hrozící arbitráže vůči České republice

Pokud naše úřady nebudou schopny doložit konkrétní důkazy o údajné škodlivosti hardware nebo software společností Huawei nebo ZTE, mohou tyto společnosti žalovat Českou republiku za poškození dobrého jména a ušlý zisk. Částky požadované po našem státu mohou dosáhnout miliard korun. Zkušenosti z minulosti ukazují na to, že neuvážené kroky a výroky státních úředníků mohou stát republiku miliardy, jako se to např. stalo v arbitráži americké společnosti CME proti ČR v kauze televize Nova nebo v dodnes neukončeném případu sporu s firmou Diag Human.

Rudolf Hruboň