České politické neziskovky rády školí profesionální aktivisty; Foto: RT.com

České politické neziskovky rády školí profesionální aktivisty; Foto: RT.com

Zahraniční

ČESKÁ NEZISKOVKA využívá sociální sítě k nelegálním aktivitám v Rusku

Česká organizace Centrum pro občanskou společnost aktivně využívá např. sociální síť TikTok ve svých školeních o zapojení teenagerů do nezákonných akcí v Rusku a Bělorusku, uvedl v pátek šéf komise ruské Státní dumy Vasilij Piskarev.

Podněcování k nezákonné činnosti

Centrum každoročně organizuje školení, učí se dělat barevné revoluce a zapojit děti do nezákonných akcí jak v Rusku, tak v Bělorusku. Máme podpůrné závěry a dokumenty. Vezměte prosím na vědomí, že program zahrnuje pokrytí tématu: teenageři jako cílové publikum občanských organizací, stejně jako studium platformy TikTok,” uvedl šéf Komise Státní dumy k prošetření vměšování zahraničních států do vnitřních záležitostí Ruské federace Vasilij Piskarev na mezinárodní konferenci. Připomněl, že v lednu tohoto roku byly děti a teenageři prostřednictvím sociální sítě TikTok povoláni k masovým nepokojům na náměstích a ulicích Moskvy a dalších měst.

EU navyšuje financování diverze

„Podle dostupných dokumentů připravuje pražské centrum doporučení pro Evropskou unii – a zároveň věnujte pozornost formulacím používaným v jejich práci – ke kultivaci dalšího Ruska. A proto navýšily finanční prostředky na programy, které mají zapojit mladé Rusy do destruktivních aktivit. To je to, co chtějí,” řekl Piskarev. Podle něj se pražské Centrum pro občanskou společnost opakovaně dostalo do pozornosti komise ruské Státní dumy. Nežádoucí organizace v Rusku poskytuje grantovou podporu „prodrogových“ projektů pro ruské občany, kteří dorazili do České republiky. Zástupce Státní dumy navíc uvedl, že ruské nevládní organizace zahraniční agenti provádějí „vzdělávací“ činnosti pro školáky, jejichž cílem je zkreslovat a překroutit společnou rusko-běloruskou historii.

Organizace zakázané v Rusku

„Materiály těchto programů se používají k propagaci tématu problémů sovětské éry, které jsou na kolektivním Západě módní. Jsou aktivně vytvářené deskové hry pro teenagery ve věku 10-11 let o sovětské historii,“ řekl Piskarev. Informace o „práci“ vykonané tímto směrem byly nalezeny ve zprávách vzdělávacích programů téhož pražského centra, upřesnil. Loni v prosinci ruské ministerstvo spravedlnosti přidalo na seznam zahraničních i mezinárodních nevládních organizací, jejichž činnost je v Rusku považována za nežádoucí, pražské Centrum pro občanskou společnost a Asociaci škol politických studií Rady Evropy. Dříve Generální prokuratura Ruska uznala za nežádoucí další působení těchto organizací v zemi. Agentura poznamenala, že jejich činnost představuje hrozbu pro základy ústavního pořádku a bezpečnosti Ruské federace.

Zpracoval Rudolf Hruboň