Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Domácí

ČESKÁ JUSTICE: Samozřejmě, že u nás lze objednat trestní stíhání

Na nesmyslnou hysterii kolem názoru, že se i u nás dá objednat trestní stíhání, upozorňuje článek na serveru Česká Justice (viz ZDE).

Útočí se na lidi, kteří na chyby upozorňují

Kolem konstatování této skutečnosti se rozpoutala mezi novináři, politiky, ale i odborníky v oblasti trestního práva nesmyslná hysterie, která se nyní, byť v mírnější podobě, opět vrací. Je kuriózní a smutně komickou realitou, že se terčem útoků nestávají chyby a problémy justičního systému, ale lidé, kteří na ně upozorňují.

Objednat trestní stíhání lze v každé zemi světa

Obecně z logiky věci vyplývá, že objednat trestní stíhání lze v každé zemi světa. Záleží na tom u koho, za kolik a s jakým efektem. A pokud budou příslušné funkce vykonávat lidé, bude tomu tak vždy. Tak jako není pšenice bez koukolu, nemohou být všichni lidé andělé, kteří se nenechají uplatit ani astronomickou finanční částkou. Ostatně, jednalo by se o zázrak, kdyby to možné nebylo. Jen se podobné aktivity špatně dokazují. Nikdo je nebude troubit do světa. Existuje zde zřejmé srovnání s korupcí.

Vloni bylo u nás nezákonně stíháno 1200 osob

V loňském roce bylo dle zveřejněných údajů v České republice nespravedlivě a nezákonně stíháno okolo 1200 osob. Tito lidé prodělali zcela zbytečný stres, někdy i vazbu, vždy však výslechy, domovní prohlídky, často i dočasné zabavení majetku, obstavení účtů, ztrátu zaměstnání, nemluvě o vysokém riziku rozbití partnerského vztahu a rodiny i značných finančních výdajích. Jistě, převážně se jednalo o akt omylu či nedbalosti policejních orgánů či dokonce státních zástupců. Je ale vůbec možné, aby žádné z tohoto množství nespravedlivých stíhání neproběhlo na objednávku? Zřejmě ne.

Důležitost zlepšování kontrolních mechanismů

Jedinou obranou proti takovým kauzám jsou přesně nastavené kontrolní mechanismy a také zpřísnění a důsledné vyvozování odpovědnosti policistů a státních zástupců ve všech případech, kdy nezákonně postupovali a tímto způsobem poškodili životy nevinných lidí. Nadto jejich profesionální i morální selhání dosud platí pohříchu výhradně daňoví poplatníci, když hradí náklady spojené s odškodněním nezákonně stíhaných. Nemluvíme zde přitom o desítkách, ale o stovkách miliónů ročně.

Rudolf Hruboň