Modernizovaný sovětský tank T-72M4CZ; Foto: Ministerstvo obrany

Modernizovaný sovětský tank T-72M4CZ; Foto: Ministerstvo obrany

Domácí

ČESKÁ ARMÁDA uzavřela smlouvu na technické zhodnocení tanků T-72M4CZ

Ministerstvo obrany se rozhodlo dále prodloužit životnost 33 kusů již modernizovaných sovětských tanků T-72M4CZ, když uzavřelo smlouvu na jejich další modernizaci s Vojenským opravárenským podnikem v Šenově u Nového Jičína.

Prodloužení životnosti minimálně do roku 2030

Předmětem veřejné zakázky je technické zhodnocení 27 ks bojových tanků T-72M4CZ, 3 ks velitelských tanků T-72M4CZ a 3 ks vyprošťovacích tanků VT-72M4CZ. Podstatou technického zhodnocení bude záměna zastaralých komponentů systému řízení palby v rámci přezbrojení 7. mechanizované brigády dle schváleného strategického programu Vlády České republiky. Dále bude zajištěna kompatibilita na úrovni komunikačních prostředků (hlasové i datové přenosy). Tato modernizace tanků prodlouží jejich životnost minimálně do roku 2030.

Modernizace na základě přijatého plánu AČR

Další modernizace tanku T-72M4CZ je zahrnuta v modernizačním plánu AČR představeném v červnu 2018. Modernizace se bude týkat vyměněny systémů a komponentů, které jsou zastaralé, neopravitelné nebo se již nevyrábějí. Hlavním prvkem modernizace bude bezesporu systém řízení palby, který využívá zastaralé senzorové vybavení. Systém díky svému stáří a skončené produkci při poruše tedy nemůže být nahrazen. V ceně zakázky je také dodání náhradních dílů nebo školení zbrojířů a dílenských specialistů.

Nejlepší modernizace tanku T-72

Hlavní bojový tank T-72M4 CZ je českou komplexní modernizací sovětského tanku T-72 na úroveň srovnatelnou s tanky 3. generace. Tank je vybaven zařízením chránícím tříčlennou posádku, kterou tvoří velitel, střelec a řidič (nabíjení je zajištěno pomocí nabíjecího automatu), a vnitřní výstroj vozidla proti tlakové vlně, radiaci a chemickým látkám. Tank má zařízení pro překonávání vodních toků jízdou pod vodou, zadýmovací zařízení k vytvoření dýmových clon pro maskování a hasicí zařízení pro hašení požáru uvnitř vozidla. Touto modernizací je dosaženo zlepšení palebné síly, ochrany, pohyblivosti a veškeré elektroniky.

Foto: Maulincio / Wikimedia Commons

Tank je určen k ničení tanků a ostatních obrněných cílů, popř. i živé síly protivníka a proti nízko letícím cílům. 125 mm kanón 2A46M tanku T-72M4 CZ s vysoce průbojným projektilem APFSDS-T je schopen bez problému prorazit 500 mm pancíř na vzdálenost přesahující 2 000 m. T-72M4CZ tímto může konkurovat ruským T-90S. Podle hodnocení odborníků šlo ve své době o nejlepší modernizaci tanku T-72.

Zdroje: Ministerstvo obrany ČR, Wikipedia.org

Rudolf Hruboň