Taktický bezpilotní prostředek kategorie „mini“ RQ-11B Raven 102; Foto: Karel Šubrt / Wikimedia Commons

Taktický bezpilotní prostředek kategorie „mini“ RQ-11B Raven 102; Foto: Karel Šubrt / Wikimedia Commons

Domácí

ČESKÁ ARMÁDA chce utratit za bojové drony 1,5 miliardy. Krizi navzdory

Ministerstvo obrany ve svém rozpočtu vyčlenilo 1,5 miliardy korun na nákup bojových dronů v letech 2023 až 2027. Bojové drony by mohly nést i výzbroj a mohly by být v případě potřeby určeny k boji. Uvádí se to v článku na webu České televize (viz ZDE).

Armáda buduje speciální jednotku

Speciální prostějovská jednotka, která má na starosti bezpilotní prostředky, vznikla letos v lednu. „Jednotka se buduje, v roce 2025 má být hotova a v té době má mít zhruba 300 vojáků,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Do budoucna chceme mít nejen průzkumné drony, ale i jako jiné armády mít drony, které by v případě potřeby mohly nést i výzbroj, tedy by mohly být použity i k boji,“ dodal Pejšek. Plných operačních schopností by měla dosáhnout v lednu 2025. Armáda se plánů na nákup bojových dronů nechce vzdát ani navzdory ekonomické krizi, která je následkem epidemie koronaviru a v důsledku které by měla vláda spíše šetřit zbytné výdaje.

Součást nové útočné doktríny NATO

Změna české armády z obranné na útočnou je součástí nové doktríny Severoatlantické aliance, která je zaměřena na přípravu rozsáhlého konfliktu se zeměmi, které Západ označuje za nepřátele. V současnosti se jedná zejména o Rusko, Čínu a Írán. Spojené státy, které jsou hegemonem v NATO, nutí Českou republiku stejně jako jiné členy aliance k tomu, aby vydávali nejméně 2% HDP ročně na přípravu války. Zatímco ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nezřízené utrácení za nové zbraně podporuje, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se vůči tomu nedávno ohradila. Premiér Andrej Babiš nicméně uvolnění výdajů v této výši potvrdil.

Zpracoval Rudolf Hruboň