Ilustrační foto: krematoriumostrava.cz

Ilustrační foto: krematoriumostrava.cz

Domácí

ČERNÝ SCÉNÁŘ: V Ostravě spouští venkovní mrazáky na mrtvé

Ostravské krematorium během víkendu vybudovalo speciální chladírenské zařízení na ukládání mrtvých. Důvodem byl rapidní nárůst zemřelých na COVID-19. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Černý scénář se naplňuje

Když vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v říjnu upozorňoval na černé scénáře ohledně koronavirové situace, mnohými byl kritizován za strašení veřejnosti. Teď však v jistém ohledu na jeho slova dochází. Seznam Zprávy zjistily, že jedním z témat jednání Ústředního krizového štábu v minulém týdnu bylo zajištění chladírenských boxů či mrazáků na zemřelé – konkrétně v Moravskoslezském kraji. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) informaci potvrdil. „Ano, pan primátor upozornil na velké zatížení krematoria v Ostravě, které je jediným v našem kraji. I v tomto je třeba se připravit na případné nejhorší scénáře,“ napsal moravskoslezský hejtman. Ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík potvrdil, že jeho instituce musela na nárůst zemřelých zareagovat.

24 mrtvých denně

Popsal, že pro dodatečnou mrazírenskou kapacitu získal souhlas od hygieny. „Venku jsme vybudovali zařízení, které schválila včera odpoledne krajská hygiena. Byli velice spokojeni, že jde o profesionální zařízení z chladírenských panelů včetně potřebných technologií,“ uvedl šéf Krematoria Ostrava. Krematorium mělo kapacitu pro uskladnění maximálně 50 zemřelých, nyní ji navýšilo na dvojnásobek. Podle něho by v této chvíli měla být skladovací kapacita zemřelých dostatečná. „Skladovou zpopelňovací kapacitu jsme měli původně na jeden den, teď ji máme na dva dny,“ dodal ředitel.

Zpracoval Rudolf Hruboň