Studio ORF; Foto: Manuel Schneider / Wikimedia Commons

Studio ORF; Foto: Manuel Schneider / Wikimedia Commons

Zahraniční

CENZURA: Ukrajina vyhostila rakouského novináře, Vídeň protestuje

Rakouské ministerstvo zahraničí si předvolalo na příští týden Alexandra Sčerbu, velvyslance Ukrajiny v Rakousku, aby mu tlumočilo oficiální protest Rakouska vůči rozhodnutí ukrajinských orgánů vyhostit vedoucího kyjevského zastoupení rakouské televizní a rozhlasové společnosti ORF Christiana Verschutze. Oznámilo to rakouská tisková agentura APA.

Obvinění z údajného porušení ukrajinských zákonů

Včera zakázala Ukrajina na jeden rok vstup vedoucímu kanceláře rakouské televizní a rozhlasové společnosti ORF v Kyjevě Christianu Verschutzovi. Ukrajinská strana obvinila novináře z porušování státní hranice, ospravedlňování sjednocení Krymu s Ruskem a antiukrajinské propagandy. Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneislová v reakci Ukrajinu obvinila z cenzury, odsoudila rozhodnutí Kyjeva a vyzvala jej ke zrušení zákazu vstupu. V prosinci 2018 Christian Verschutz prohlásil, že se na Ukrajině bál o svůj život a vyzval rakouskou vládu a vedení ORF, aby ovlivnily ukrajinskou vládu, aby zastavila vytváření překážek pro novinářskou práci. Zdůraznil také, že ukrajinské úřady popírají jeho akreditaci.

Ukrajina přitvrzuje cenzuru od Majdanu v roce 2014

Po prozápadním převratu v roce 2014 začal ihned nový ukrajinský režim uplatňovat na Ukrajině tvrdou cenzuru. Postupně byly zakázány stovky knih, spousty filmů, nemohou svobodně vysílat televizní a rozhlasové stanice. Je potlačována svobodná práce novinářů. Záminkou pro uplatňování cenzury se stala údajná ruská propaganda. Ukrajina proto čelí od té doby kritice nezávislých světových organizací hájících svobodu slova. Tzv. západní demokracie k této situaci oficiálně pokrytecky mlčí.

Rudolf Hruboň