Ilustrační foto: Gatestone Institut

Ilustrační foto: Gatestone Institut

Společnost

CENZURA: EU chce omezit svobodu publikování na internetu

V tuto sobotu 23.3.2019 se uskuteční v mnoha evropských městech protestní demonstrace proti schválení kontroverzní směrnice EU o autorských právech, která měla sjednotit autorské právo v Evropě. Nová úprava nic nesjednocuje, ale vytváří cenzuru.

Kontroverzní články č. 11 a č. 13

Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13). Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. 

Co směrnice říká?

Pokud je hlavní funkcí internetové platformy nahrávání obsahu (fotek, videí, článků, kreseb…) a sdílení s ostatními uživateli internetu, platforma automaticky odpovídá za nahraný obsah, když neprokáže, že o porušování autorských práv “nevěděla” a ani na něj nemohla jakkoliv přijít. Směrnice tak dává platformám za úkol vytvořit cenzorní systém – filtry, které zabrání porušování jakýchkoliv autorských práv.

Koho se to týká?

V ohrožení nejsou jen velké platformy jako Facebook, Instagram, Twitter, Snap.com, Soundcloud ale i české servery jako Rajce.net, Mimibazar.cz, Uložto.cz, všechny diskuzní servery jako nyx.cz a mnoho vašich dalších oblíbených služeb. Novela zasáhne nejen tvůrce – hudebníky, editory, youtubery, blogery, ale i uživatele – všechny ty, co sdílí, čtou či jinak používají obsah – tedy každého z nás!

Jediným možným řešením je nastavení filtrů

Ty jsou problematické hned z několika důvodů:

  • Filtr nerozpozná humor, parodii, recesi nebo jiný podobný (legální) kontext. Váš nový, originální výtvor, který třeba paroduje cizí video nebo ho jen kousek použije (třeba i pro karaoke videa, koláže z fotek, remixy, memy…) přes filtr neprojde a vy je nebudete moci sdílet ani číst.
  • Musí existovat databáze děl, se kterou budou „roboti“ schopni dílo porovnat. To je úkol pro současné technologie prakticky nemožný. Miliony děl vznikají na světě každou hodinou a jejich kompletní databáze ani nemůže existovat.

Co s tím můžeme udělat?

Právě teď je poslední chvíle k tomu něco změnit. Europoslanci ještě mohou směrnici odmítnout a hlasují už 26. 3. 2019, nebuďme tedy lhostejní!

Napište vašemu poslanci v Evropském parlamentu (odkaz viz ZDE).

Oni jsou teď jediní, kdo můžou směrnici jednoznačně odmítnout. V květnu jsou další volby do Evropského parlamentu, napište poslanci, že váš hlas ve volbách dostane pouze pokud bude hlasovat proti směrnici. Jak napsat poslanci zjistíte na www.zachraninternet.cz.

Jít v sobotu 23.3. protestovat:

Praha – Palackého náměstí
Brno – náměstí Svobody
České Budějovice – náměstí Přemysla Otakara II.
Jihlava – Masarykovo náměstí
Karlovy Vary – T. G. Masaryka (před Hlavní poštou) 
Liberec – náměstí Soukenné
Olomouc – 8. Května 522/5
Ostrava – Masarykovo náměstí
Pardubice – náměstí Republiky
Plzeň – náměstí Republiky 
Ústí nad Labem – Lidické náměstí

Zdroje: Wikipedia.org, Uloz.to

Rudolf Hruboň