Francouzská policie; Foto: Pulux11 / Wikimedia Commons

Francouzská policie; Foto: Pulux11 / Wikimedia Commons

Zahraniční

ČEČENEC SŤAL francouzského středoškolského profesora

Útočník napadl v Conflans-Saint-Honorine severozápadně od Paříže nožem muže. Podle většiny médií mu uřízl hlavu, agentura Reuters uvedla, že ho ubodal. Policie to vyšetřuje jako teroristický útok. Policie ho zastřelila.

Náboženský podtext

Stanice FranceNews24 oznámila, že jeden ze svědků slyšel útočníka křičet “Alláhu akbar” (arabsky Alláh je veliký). Identita útočníka nebyla zveřejněna, ale podle francouzských médií šlo o 18-letého mladíka čečenského původu, který se narodil v Moskvě. Obětí útoku je 47letý učitel dějepisu, který před deseti dny žákům přednášel o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury proroka Mohameda. Učitel pak čelil výhrůžkám, potvrdili policisté agentuře AP. Stěžovali si na něj rodiče jednoho z žáků. Dodali, že vrah neměl na škole žádné dítě.

Jedná se o terorismus

Po útoku se pachatel odmítl vzdát policii, utekl do sousedního městečka, kde ho policisté dostihli. Protože je ohrožoval střelnou zbraní, zastřelili ho. Útok odsoudili francouzští politici v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem, podle nějž se jednalo o útok na svobodu slova, za nímž stojí islámský terorismus. „Jeden z našich spoluobčanů byl dnes zavražděn, protože učil o svobodě projevu, o svobodě věřit, nebo nevěřit,” uvedl. Kvůli válce s islámskými separatisty v Čečensku, kterou vedlo Rusko, nabídla Paříž azyl mnoha Čečencům.

Zpracoval Rudolf Hruboň